Öneri ve Talep Formu
Geleceğin Şehri Sempozyumu

Geleceğin Şehri Sempozyumu‘nun açılış töreni gerçekleşti.

Eklenme tarihi 26 Aralık 2014

ABONE OL

ŞEHİR KENDİNİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

"Geleceğin Şehri Sempozyumu"nun açılış töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Şehrin sosyal ve kültürel hayatını, mekansal tasavvurunu bütüncül pencereyle ele aldığımızda, şehir kendini dönüştürmeye başladı" dedi.

Şehre dair kalıcı fikirler üretmek amacıyla kurulan Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği “Geleceğin Şehri Sempozyumu”nun açılış töreni gerçekleşti. 2 gün sürecek sempozyumun açılış töreni YTÜ Davutpaşa Kampüsü 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

MODERN DÜNYANIN HADİKAPI…

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’ni ve merkezde yapılan faaliyetleri anlatan sinevizyon gösteriminin ardından başlayan programda ilk konuşmayı Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı yaptı. Mimarinin önemine dikkat çeken Bağlı, “Eğer insan – mekân ilişkilerini doğru kurmak istiyorsak ilk okumamız gereken, mimaridir. Soyut olanı somutlaştırma konusunda mimari, bütün alanların üstünde bulunuyor” dedi. “Modern dünyanın en büyük handikapı tek tipleşmedir. İnsanlar da bunu bir tehdit olarak görüyor ve buna direniyorlar” diyen Bağlı, bu direnmenin özgün kimlik ve duruşla başarılı sonuç vereceğini söyledi.

ŞEHİR KENDİNİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sözlerine “Bugün Türkiye, geleceğin şehrini konuşma zamanın geldiği bir ülke” diyerek başladı. Şehir Düşünce Merkezi’nin önemine değinen Başkan Göksu, “Özellikle Türkiye’nin girmiş olduğu kentsel dönüşüm sürecinde, bu şansı nasıl yakalayabilirize yoğunlaştığımız nokta; Şehir Düşünce Merkezi’dir” dedi.

2009 yılında Esenler’in İstanbul’da suç işleme oranında ilk 3’te bulunduğunu, bugün ise son sıralarda yer aldığını belirten Göksu, “Eğer biz o şehre bakarken, şehre sadece sokaklardaki betonlara bakarak görmüş olsaydık, aynı mekanizma devam ediyor olacaktı ama şehri bütüncül pencereyle ele aldığımızda; şehrin sosyal ve kültürel hayatını, mekansal tasavvurunu ona göre dizayn etmeye başladığımızda, şehir kendini dönüştürmeye başladı” diye konuştu.

ŞEHRİN EMANETİNİ ÜSTLENDİK

Göksu, konuşmasının sonunda “Biliyoruz ki her gün yeni şeyler söylenebilir ve biz bir şeylerle uğraşırken, Şehir Düşünce Merkezimiz’de şehrin insani yönünü ortaya çıkaran önemli çalışmalar yapıyorlar. Hiç olmazsa o çalışmaları değerlendirmek ve o çalışmalardan öğrenebileceklerimizi alıp şehre uygulamak istiyoruz. Biz bu şehirde bir emaneti üstlenmişiz. Üslendiğimiz bu emanet, insanın hayatı, çocukları ve bu toplumun geleceğidir” ifadelerine yer verdi.

ŞEHİR İNSANI YANSITIR

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, şehirlerin geleceği için çalışmalarda bulunmanın çok önemli olduğunu söyledi. Ünal, “Bana şehrini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diyerek şehirlerin insanları yansıttığını sözlerine ekledi.

GÖKYÜZÜNÜ GÖREBİLMELİYİZ

“Kentler insanlar olmadan hiçbir şey değildir. Gökyüzünü göremediğimiz kentler bir şey ifade etmez” diyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız da, şehrin geleceği adına düzenlenen bu sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ŞEHİR DEĞİŞİMDEN ETKİLENİR

Karayağız’ın ardından söz alan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, şehirlerin toplumsal, ekonomik ve sosyal değişimlerden etkilendiğini belirterek, “Yeni şehircilik anlayışı, yeni yaşam ortamlarını çeşitlendirmektedir” dedi. Yüksek, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun birçok ilki gerçekleştirdiğini ve bu projelerden en başarılı bulduklarından birinin de Şehir Düşünce Merkezi olduğunu söyledi. Yüksek, şehre dair kalıcı fikirler üretmek amacıyla kurulan merkezin çalışmalarının hem Esenler hem de İstanbul’un geleceği için önemli çalışmalara imza attığını aktardı.

BİZİ ETKİLEYEN ŞEHRİN RUHUDUR

Programda son konuşmayı AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, “Şehir Düşünce Merkezi’nde düşüncelerle birlikte bir ruh ortaya çıkıyor. Gidip gördüğümüz şehirlerde bizi etkileyen şey o ruh, o dinginlik” dedi. İstanbul’un dünyadaki şehirler arasında önemli bir yeri ve ruhu olduğunu kaydeden Aşkın Bak, bu ruhun Şehir Düşünce Merkezi ile yeniden canlanacağını belirtti. “Şehir insanda etki ve heyecan bırakmalı. Umuyorum Esenler de, heyecanı ve ruhu olan bir ilçe olacak” diyen Aşkın Bak, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından “Geleceğin Şehri: Sürdürülebilirlik” konulu 1. Oturuma geçildi.

Diğer Haberler