Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Nisan 2018

ABONE OL

Şehidin Adı Mahallesinde Yaşayacak

Vatani görevini yaptığı sırada bölücü terör örgütü tarafından Tunceli'de şehit edilen Volkan Karatepe'nin ismi, oturduğu mahallenin meydanına verildi. İçinde şehidin anıtının bulunduğu Volkan Karatepe Meydanı dualarla açıldı.

Vatani görevini yaptığı sırada bölücü terör örgütü tarafından Tunceli’de şehit edilen Volkan Karatepe’nin ismi, oturduğu mahallenin meydanına verildi. İçinde şehidin anıtının bulunduğu Volkan Karatepe Meydanı dualarla açıldı.

Tunceli-Akpazar Jandarma Karakolu’nda vatani görevini yaptığı sırada, 22 Nisan 2016 tarihinde Tunceli-Elazığ Karayolu’nda bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen Volkan Karatepe’nin ismi, oturduğu Esenler Oruç Reis Mahallesi’nin meydanında yaşayacak. Halk arasında Tepe Meydanı olarak bilinen bu meydan, Esenler Belediye Meclisi’nin kararıyla,Esenler Belediyesi Basın ve Yayın Müdürlüğü’nün organizesiyle”Şehit Volkan Karatepe Meydanı” olarak değiştirildi. Şehadetinin ikinci yılında gerçekleşen “Şehit Volkan Karatepe Meydanı”nın açılışına şehidin ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra; Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, ilçedeki siyasi partilerin temsilcileri ve şehidin komşularıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

EVLERDE TÜRK BAYRAKLARI VE ŞEHİDİN POSTERLERİ

Meydandaki evlerin camlarında Türk bayrakları ile birlikte şehidin posterleri asılıydı. Şehidin çocukluğunun geçtiği meydanı dolduran vatandaşlar, meydana Volkan Karatepe’nin adının verilmesinden büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

OĞLUMUN ADI SONSUZA KADAR BURADA YAŞAYACAK

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk konuşmayı şehidin babası İsmail Karatepe yaptı. Baba İsmail Karatepe, güçlükle yaptığı konuşmasında evladının adının Esenler’de yaşamasından duyduğu mutluluğu ve gururu şu ifadelerle dile getirdi:

“Tepe Meydanı’ydı eskiden buranın adı. Evladım Volkan burada büyüdü. Daha önceden buradan geçtiğimde belki çok bir şey hissetmiyordum ama şimdi burası benim ve ailem için çok anlamlı oldu. Esenler Belediyemiz bana ve aileme o kadar değerli bir hediye verdi ki, bu meydanda oğlumun ismi sonsuza dek yaşayacak. Bu vesileyle her zaman bizim yanımızda olan tüm yetkililere çok teşekkür ediyorum.”

ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Şehitler için yapılacak iki temel şey olduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “İlk olarak, şehitlerimizin bize emanet bıraktığı bu topraklar için biz de hayatımızı ortaya koyacağımızı her zaman göstermek zorundayız. İkincisi ise şehitlerimizin bize emanet bıraktığı aileleridir. O şehidimizin bize bıraktığı ailesi bizim ailemizdir. Bu inançla, ailesi ne zaman Volkan Karatepe’ye ihtiyaç duyarlarsa, biz Volkan Karatepeler olarak her zaman yanlarında olacağız. Aileden bize bu talep geldiğinde hiç tereddüt etmeden, belediye meclisine havale ettik, oy birliğiyle geçti. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de oy birliğiyle geçti ve bu meydanın adı bundan sonra dünya literatürüne Volkan Karatepe Meydanı olarak geçti” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİNİ UNUTMAYACAK

Tepe Meydanı’nın isminin Volkan Karatepe olarak değişmesinin gelecek nesiller açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Göksu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sokaklarda, bu meydanda yaşamış, büyümüş Volkan Karatepe Tunceli’de şehit olmuş. ‘Niye şehit olmuş’, ‘şehitlik nedir’, çocuklar bunları soracak ve anlayacaklar. Böylece dünyada insanlığın vicdanı olan bir milletin çocukları olarak, şehitlerimizi anıtlaştırarak yeni neslin yüreklerine o isimleri ezberletmek bizim en önemli sorumluluğumuzdur. Biz bu idrak içinde Volkan Karatepe Meydanı’nda bütün teröristlere, bu toprakların düşmanlarına sesleniyoruz: Ne yaparsanız yapın, bizde Volkan Karatepeler bitmeyecek Allah’ın izniyle.”

VOLKAN KARATEPELER BİTMEZ

Türkiye birlik ve kardeşlik içinde oldukça hiçbir gücün karşılarında duramayacağını belirten CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, “Bu ülkede Volkan Karatepe’ler bitmez, bu ülkede vatan için millet için şehit olacak Mehmetçikler bitmez. Bizler de hazırız, yeter ki birlik beraberlik içinde olalım” dedi.

KARATEPE AİLESİNİN MENSUBU GİBİYİM

Şehidin annesi Songül Karatepe ile mesai arkadaşı olduklarını, dolayısıyla kendisini Karatepe ailesinin mensubu olarak hissettiğini söyleyen Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, “Şehitlerimizin aileleri bizlere birer emanettir fakat Karatepe ailesi farklı çünkü şehidimizin annesi, bizim Kaymakamlığımızın bir mensubu, beraber çalışıyoruz, mesai arkadaşımız. Dolayısıyla kendimi Karatepe ailesinin bir mensubu olarak hissediyorum. Volkan kardeşimin çocukluğu, gençliği burada geçti, bu sokaklarda dolaştı, buralarda gezdi ve Tunceli dağlarında bölücü terör örgütü mensuplarına karşı bu memleketin evlatları güven ve huzur içinde dolaşsınlar diye yaşamını feda etti. Bu topraklarda biz Volkan Karatepe gibi kahramanlar olduğu müddetçe huzur içinde yaşayacağız ve memleketimizi ileriye taşıyacağız” şeklinde konuştu.

MEYDANDA VOLKAN KARATEPE’NİN ANITI DA VAR

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, eski Tepe Meydanı’nın adının “Volkan Karatepe Meydanı” olarak değiştirilmesini içeren meclis kararını ve şehitlik beratını şehidin ailesine teslim ettiler. Esenler Müftüsü Halil Şekerci’nin yaptırdığı dualarla “Volkan Karatepe Meydanı”nın açılış kurdelesi kesildi. Üzerinde ay yıldız sembolüyle birlikte şehidin anıtının yer aldığı meydan, dualarla açıldı. Şehidin ailesi bu özel anlarda gözyaşlarını tutamadı. Geceleri özel bir aydınlatmaya sahip olan anıtın önünde başta şehidin ailesi olmak üzere tüm sevenleri ve komşuları da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler