Öneri ve Talep Formu

Sağlıklı yaşamın ipuçları “Bir Nefes Sıhhat”te paylaşılıyor.

Eklenme tarihi 14 Ocak 2022

ABONE OL

SAĞLIKLI YAŞAMIN İPUÇLARI RADYO ESENLER’DE!

Esenler Belediyesi bünyesinde yayın yapan Radyo Esenler’de, sağlıklı yaşama dair ipuçlarının paylaşıldığı “Bir Nefes Sıhhat” adlı program dinleyiciyle buluştu. Her hafta uzman bir ismin konuk olacağı programda, panik atak ve online diyet konuları ele alındı.

Süleyman Çelebi Kültür Sanat Sezonu’na güçlü bir giriş yapan Radyo Esenler, yeni programlarla dinleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Her salı günü uzman bir ismin konuk olduğu “Bir Nefes Sıhhat” adlı program, sağlığa dair merak edilenleri uzman isimlerle masaya yatırıyor. Uzman Klinik Psikolog Berra Baş ve Diyetisyen Faysal Sili’nin konuk olduğu programlarda panik atak ile sağlıklı beslenme ve online diyet konuları ele alındı. Canlı olarak yayınlanan programda, dinleyicilerden gelen sorular da yanıtlandı.

SEMPTOMLAR KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR

Uzman Klinik Psikolog Berra Baş, Covid-19 sürecinde panik atak vakalarında artış olduğunu ifade ederek “Herkeste farklı tezahür eder panik atak. Birinde kalp çarpıntısı, öbüründe sadece nefes darlığı, başka birinde farklı bir belirti olabilir. O yüzden çok biriciktir. Tedavisi de biriciktir. Bu noktada şunu bilmek lazım. Beş semptomlardan en az ikisi, üçü sizde varsa mutlaka bir uzman gözetiminde olmalısınız. İlla ilaç tedavisi göreceğiz diye bir şey. Eğer semptomlarınız yeni yeni oluşmaya başladıysa ve ‘Eskiden stresli değildim, sakindim. Hiç böyle olmazdım. Ne oluyor bana?’ demeye başladıysanız burada yavaş yavaş panik atak belirleyicisi dediğimiz semptomlar ortaya çıkmış demektir. Örneğin asansöre binerken hafif bir sıkışma hali geliyorsa bu durum panik atağa da gidebilir, gitmeyedebilir. Biz gidiyormuşcasına önlemlerimizi almalıyız” şeklinde konuştu.

İŞİN UZMANINA DANIŞILMALI

İkinci haftanın konuğu olan diyetisyen Faysal Sili, sağlıklı beslenme ve online diyet konusunda bilgiler paylaşarak “Sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak birbirinden ayrı konulardır. Sağlıklı beslenip kilo verdiğimiz gibi yine sağlıklı beslenerek ideal kilomuzu muhafaza edebiliriz. Tek başına zorlanan kişiler destek alırlarsa daha başarılı olur. Bu süreci yaşayıp belli oranda kilo verip tekrar verdiği kiloları alanlar bize başvuruyor. Kilo alıp verdikçe metabolizmamız yavaşlıyor. Daha sonraki kilo verme serüvenlerinde çok daha az kilo veriyorlar ya da veremiyorlar” diyerek şunları kaydetti:

“Online diyette danışanlar, diyetisyenden diploma isteyebilirler. Çünkü işin uzmanıyla çalışmadığınızda büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin bu süreçte kendilerini diyetisyen olarak tanıtıp kilo verdiren çayların, takviye gıdaların reklamını yapabiliyorlar. ‘Bu kişi gerçekten bu işin uzmanı mı? Daha önce hangi çalışmaları yapmış?’ Bunlara bakmak lazım. Burada diyetisyenin yaklaşımı da çok önemli. Kilo verme sürecini sağlıklı bir şekilde mi yapmak istiyor yoksa şok diyetlerle sadece sonuç odaklı mı davranıyor?  Bunlara dikkat etmek lazım.”

 

 

 

 

Diğer Haberler