Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Kasım 2022

ABONE OL

“OSMANLI’NIN DÖNÜŞÜMÜNÜ TOPRAK KAYIPLARI ENGELLEDİ”

Ünlü tarihçi Tufan Gündüz ‘Tarih Söyleşileri’nin konuğu oldu. Gündüz, “Osmanlı aydınları, 19. yüzyılın sonlarında kurtarılması gereken tek yerin Anadolu toprakları olduğunun fark etti” dedi.

Esenler Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün hazırladığı “Tarih Söyleşileri” programının konuğu ünlü tarihçi Tufan Gündüz oldu. Esenler Gençlik Merkezi’nde tarih meraklısı gençlerle bir araya gelen Gündüz, Osmanlı’nın son 100 yılını ve atlatmış olduğu önemli eşikleri anlattı.

TÜRKLERİN UYANIŞI ÇOK GEÇ OLDU

Osmanlı aydınlarının devleti toparlamak için verdiği mücadeleyi anlatan ünlü tarihçi Tufan Gündüz, “Ben sizin yaşınızdayken dünyayı kurtaracağımı sanıyordum. Dünyayı olmasa da Türkiye’yi kurtarırdım. Kendimde o enerjiyi buluyordum. Mesela duvarlara yazı yazıyordum. Herkesin o yazıyla aydınlanacağını sanıyordum. Osmanlı aydınları bizim kadar rahat değillerdi. Devlet ellerinden kayıyordu. Osmanlı Devleti Anadolu ve Rumeli’deki çok az bir toprakla sıkışmış hale geldi. Okullar açılıyor eğitim düzenlenmeye, askeri yapı düzenlenmeye çalışıyordu. Devlet sürekli kendini yeniliyordu. Bir yandan devleti nasıl tutarız diğer yandan toplumu nasıl toparlarız derdi içerisindeydiler. Türklerin uyanışı çok geç olmuştur. 19. yüzyıl Osmanlı Devleti’ni tam anlamıyla dönüştürememiştir. Dönüşümü engelleyen en önemli sebep ise devletin sürekli toprak kaybediyor, kan kaybediyor olmasıdır. 19. yüzyılın sonları Osmanlı aydınlarının kurtarılması gereken tek yerin Anadolu toprakları olduğunun farkına varmasına sebep olmuştur. Bu yüzden hep dönüş Anadolu’ya doğrudur. Anadolu’yu keşfetmeye doğrudur”

 

Diğer Haberler