Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Haziran 2017

ABONE OL

Onların Dersi İstanbul

'İstanbul Dersleri'nin öğrencileri, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Galata Kulesi, Tünel ve Galata Mevlevihanesi'nde tarihe yolculuk ettiler.

‘İstanbul Dersleri’nin öğrencileri, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Galata Kulesi, Tünel ve Galata Mevlevihanesi’nde tarihe yolculuk ettiler.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Yusuf Has Hacib Kültür Sanat Sezonu etkinlikleri kapsamında düzenlediği “İstanbul Dersleri”nin son programı yapıldı. Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde tarihi Tünel, Galata Kulesi ve Galata Mevlevihanesi’ni ziyaret eden Esenlerliler, tarihi bir gezi gerçekleştirdi.

KARAKÖY TÜNELİ’Nİ BAŞ MAKİNİSTTEN DİNLEDİLER

Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan tarihi Karaköy Tünel’ini gezen ziyaretçiler, tarihi Tünel hakkında baş makinistten bilgi aldılar. Karaköy ile Beyoğlu’nu en kısa yoldan birbirine bağlayan Tünel’in dünyanın ilk yer altı füniküler sistemi olarak kabul edildiğini söyleyen baş makinist, Karaköy ile Beyoğlu arasında yer alan mesafeyi 90 saniyede aştıklarını söyledi. İETT Kültür Sanat Durağı adı verilen Tünel’in yükünü taşıyan dev makaraların bulunduğu Cer Atölyesi binasında Ulaşım Müzesi’ni gezen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çektirdiler.

GALATA KULESİ’İNDEN KUŞBAKIŞI İSTANBUL

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde dünyanın en eski kulelerinden Galata Kulesi’ni gezen ziyaretçiler, 70 metrelik kulenin bir zamanlar hapishane olarak da kullanıldığını öğrendiler ve kulenin tepesine çıkarak İstanbul’un dört bir yanını izleyerek fotoğraf çekme şansı yakaladılar.

SON DURAK: GALATA MEVLEVİHANESİ

Galata Kulesi’nden sonra Osmanlı döneminden kalan Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Galata Mevlevihanesi’ni ziyaret eden “İstanbul Dersleri” öğrencileri, günümüzde Galata Mevlevihanesi Müzesi adıyla hizmet veren müzenin bahçesindeki Şeyh Galip Türbesi ve Halet Efendi Türbeleri’nde dualar ettiler. Katılımcılar; Semahane, Derviş Odaları ve Mahfiller’i de gezerek “İstanbul Dersleri”ni tamamladılar.

Diğer Haberler