Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Mart 2019

ABONE OL

Öğrencilere Deprem Farkındalığı

ESKAT, Deprem Haftası'nda öğrencilere "Afet Bilinci ve Farkındalık Eğitimi" verdi.

ESKAT, Deprem Haftası’nda öğrencilere “Afet Bilinci ve Farkındalık Eğitimi” verdi.

Esenler Belediyesi İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), toplumda afet bilinci oluşturmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. ESKAT, 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle her yaştan vatandaşa “Afet Bilinci ve Farkındalık Eğitimi” verdi.

BİR BİR ÖĞRENDİLER

Esenler Dörtyol Meydanı’nda kurulan ESKAT Çadırı’nda öğrencilerle bir araya gelen ESKAT ekibi, çocukları olası bir afet durumunda yapmaları gerekenler konusunda uygulamalı olarak eğitti. Eğitimde; afet öncesi tedbirler, afet sırası ve afet sonrası yapmaları gerekenler, risk oluşturabilecek eşyaların sabitlenmesi, ilk 72 saatin önemi, deprem sırasında uygulanması gereken “Çök-kapan-tutun yöntemi” ve sedye eğitimi uygulamalı olarak anlatıldı. Öğrenciler, Esenler’deki acil toplanma alanları, toplanma merkezleri, afet ve acil durum aracı ve aile afet bilinci konularında da bilgilendirildi. Eğitimler bilgilendirici broşürlerin dağıtımıyla tamamlandı.

ÖĞRENCİLERDEN AFAD ARACINI TANIDILAR

ESKAT ekibi, Afet ve Acil Durum Aracı’nı da öğrencilere tanıttı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği 4×4 çift kabinli AFAD (Afet ve Acil Durum) arazi tipli araçta olağanüstü durumlara müdahale etmek için yok yok. Araçta, jeneratörden, şişme çadırlara, hidrolik kesme aletlerinden canlı arama cihazlarına, botlardan helikopter sedyelerine, kırıcı ve delicilerden bir futbol sahasını aydınlatabilecek kapasitede ışık kulesine kadar her son teknoloji ürünü her türlü arama kurtarma malzemesi bulunuyor.

Meydanda kurulan çadırda aynı zamanda afet gönüllüsü başvurularının kabul işlemleri de yapıldı.

Diğer Haberler