Öneri ve Talep Formu
Nostalji

Tarihe tanıklık eden klasik otomobiller, Esenler Dörtyol Meydanı’nda vatandaşları nostaljik bir yolculuğa çıkardı.

Eklenme tarihi 16 Temmuz 2021

ABONE OL

NOSTALJİ RÜZGARIYLA GEÇMİŞİ ANDIK

Tarihe tanıklık eden klasik otomobiller, Esenler Dörtyol Meydanı’nda vatandaşları nostaljik bir yolculuğa çıkardı. Modeli, 1950’lerden 80’lere kadar uzanan araçlardan oluşan Açık Hava Klasik Otomobil Sergisi yoğun ilgi gördü. Sergi alanında gerçekleştirilen Retrobüs konseri ise vatandaşa keyif dolu anlar yaşattı.

Esenler Belediyesi, geçmişe özlem duyan vatandaşları, Dörtyol Meydanı’nda nostalji dolu bir yolculuğa çıkardı. Klasik otomobil sevdalılarının beğenisini toplayan Açık Hava Klasik Otomobil Sergisi ve Grup Retrobüs konseri ile devam etti. Sergiye ilgi bir hayli fazlaydı. 70’e yakın klasik otomobilin sergilendiği etkinlikte vatandaşlar araçlarla fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı.

ESENLER DÖRTYOL’DA NOSTALJİ

Bakımı, yedek parça temini ve güncel teknolojinin imkanlarından uzak kalmaları nedeniyle klasik otomobil sahibi olmak emek isteyen, zor bir uğraş. Fakat klasik otomobil sahipleri bu ilgilerini tutkuyla sürdürebildikleri için yollarımızda hala çalışan bu otomobilleri görebilme şansına sahip oluyoruz. Esenler Belediyesi de Dörtyol Meydanı’nda pek çoğumuzun hatırlarında, anılarında yer alan klasik otomobilleri bir araya getirerek halkımıza keyifli bir nostalji günü yaşattı.

HER GÖREN FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTİYOR

Sergiye otomobiliyle katılan klasik otomobil tutkunu Ömer Faruk Kaleli, “Klasik otomobillere 13-14 yaşımdan bu yana ilgim var. Her aracı nostaljiye çevirmeye çalışıyorum ama olmuyordu. 6 ay önce aracımı aldım ve şu an kullanıyorum. Yolda kaldığım zamanlar oldu, çok uğraştım ama yolda aldığım keyfi ve zevki en kaliteli bir araçta bile alamıyorum. Bu aracı kullanırken aldığım zevki hiçbir şeye değişmem. Bazen bu araca bu masraf yapılır mı? Bu kadar uğraşılır mı? diyorlar ama ben bu araçla ilgilenmekten zevk alıyorum. Vatandaşın da ilgisi çok fazla yolda durduran, otoyolda korna çalan, sağa çekip fotoğraf çekinmek isteyenler oluyor” dedi.

GELİN ARABAM OLMUŞTU

1980 yılında gelin arabası olarak kullandığı aracın farklı bir rengi ile sergide karşılaştığını ve çok duygulandığını belirten Hacer Hanım ise “Çok güzel ve mükemmel bir sergi. Bugün bizler eski günleri yeniden yaşıyoruz. Arkamdaki sarı aracın mavi renklisi benim gelin arabamdı. 1980 yılında o araçla gelin olmuştum. Şimdi o günleri yad ettim” diye konuştu.
1957 model Chevrolet Bel Air model aracıyla sergide yer alan Kemal Çobanoğlu da “Çocukluğumdan bu yana otomobillere ilgim var. Bu araçların içerisinde büyüdük, seviyoruz. Bu başka bir duygu ancak bu araçları kullandığınızda onu anlarsınız” dedi.

HER DÖNEME AİT ARAÇLAR

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu ise vatandaşın mutluluğuna tanıklık ettiklerini anlatarak, “Bugün burada gülen yüzleri gördükçe bizler de çok mutlu olduk. Vatandaşımız mutlu bizler de mutluyuz. Her döneme ait araç var. Bizim davet ettiğimiz araçların yanı sıra bir de etkinliği duyup gelenler oldu” değerlendirmesinde bulundu.
Sergiyi ziyaret eden vatandaşlar Grup Retrobüs konseri ile Yeşilçam’ın unutulmaz şarkılarına eşlik etti.

Diğer Haberler