Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Mayıs 2020

ABONE OL

Necip Fazıl, Türk Şiirinin Mimar Sinan’ıydı

“Bayramlık Muhabbetler” programına katılan şair ve yazar Bestami Yazgan, Necip Fazıl Kısakürek'i vefatının sene-i devriyesinde yâd ederek, “Üstat Necip Fazıl Kısakürek, Türk şiirinin Mimar Sinan'ıdır. Mimar Sinan nasıl taşları yerli yerine koyduysa, O da kelimeleri yerli yerine koymuştur” ifadelerini kullandı.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Bayramlık Muhabbetler” programına, şair ve yazar Bestami Yazgan konuk oldu. Belediye’nin Instagram hesabı üzerinden canlı yayınlanan program, ressam, karikatürist ve besteci Abdülbaki Kömür’ün moderatörlüğünde gerçekleşti.

 

İlk Defa Böyle Bir Bayram Yaşıyorum

İslâm aleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek yayına başlayan Bestami Yazgan, “63 yıllık ömrümde ilk kez böyle bir bayram yaşıyorum. 2 ay boyunca eşimle birlikte evdeydik. Geçenlerde ‘Hanım biz iyi insanlarız’ dedim. ‘Neden?’ diye sorunca da ‘2 aydır evdeyiz, bir kere bile kavga etmedik’ dedim. Öyle oldu gerçekten, farklı bir Ramazan, farklı bir bayram yaşadık ama bütün bunlara da şükür” ifadelerini kullandı.

 

Çocukken ‘Oruç Satma’ Geleneği Vardı

Çocukluğundaki Ramazanları anlatan Yazgan, Osmaniye’de geçirdiği çocukluk yıllarındaki “oruç satma” geleneğini şu sözlerle anlattı:

“Eskiden çocuklar oruç tuttuğu gün için büyüklerinden para alırdı. Buna ‘oruç satmak’ denirdi. Ben de bugün her ne kadar karantina yüzünden torunlarımı göremesem de torunlarımın oruçlarını aldım. Bir torunum 15 gün oruç tutmuş, 10 liradan sattı bana, ben de havaleyle gönderdim. Eski bir geleneği yaşatıyoruz. Bunun üzerine de yazdığım bir şiirim bulunuyor.”

 

Mazlum Olanın Dini, Milleti Sorulmaz


Üstat Necip Fazıl Kısakürek, Türk şiirinin Mimar Sinan’ıdır” diyen Yazgan, “Mimar Sinan nasıl taşları yerli yerine koyduysa o da kelimeleri yerli yerine koymuştur. Bizim de gıyabi hocamızdır. Ben şiirdeki fikri yapımda hep milletten ümmete, ümmetten insanlığa giden bir yolu seçtim. Mazlum olanın dini, milleti sorulmaz. Bu fikirdeyim. Yuvamızın, yurdumuzun, mazlum insanlığın selameti için, vatanımızı koruyan asker evlatlarımızın muzafferiyeti için bu bayramda hep beraber dua edelim” ifadelerini kullandı.

 

Yaklaşık bir saat süren etkinlikte, Abdülbaki Kömür de şairin “Bu Feryat”, “Bu Vatan Bizim” ve “Şimdi Sevda Yürüsün” şiirlerini seslendirdi.