Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Eylül 2012

ABONE OL

Namık Kemal Mahallesi’ne Tarihi Fırsat

Esenler Belediyesi kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Namık Kemal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel yenileme ilgili mahalleye tarihi bir fırsat sunduklarını söyledi.

Esenler Belediyesi kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Namık Kemal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel yenileme ilgili mahalleye tarihi bir fırsat sunduklarını söyledi.

Van depreminin ardından ülkenin her yerinde hız kazanan kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar bir dünya başkenti İstanbul’un tüm ilçelerinde de süratle sürdürülüyor. Bu çalışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı ilçelerden birisi de Esenler. Esenler Belediyesi, mahalle bazında kentsel yenileme projeleri uyguluyor. Turgut Reis, Oruç Reis, Çiftehavuzlar ve Havaalanı Mahallesi’nden sonra şimdi de Namık Kemal Mahallesi’nde bir dizi çalışma yürütmek isteyen Esenler Belediyesi, konunun Belediye Meclisi’nde görüşülmesinden önce mahalle sakinlerine bilgi verdi onların görüşlerini aldı.  Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda Namık Kemal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Başkan Yardımcıları Bülent Babaoğlu ile Orhan Oğuz Türk,  06 Eylül Perşembe günü Belediye Meclisi’nde görüşülmesi planlanan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi, onların görüşlerini aldı.

Namık Kemal Mahallesi sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya kentsel dönüşümün önemini anlatarak başlayan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Perşembe günü Esenler ilçesinin yeni planlarının Belediye Meclisi’nde görüşüleceğini, bu planların meclisten geçmeden önce mahalle sakinlerine tarihi bir fırsat sunulduğunu söyledi.  Şu andaki mevcut imar planlarına göre Namık Kemal Mahallesi’nin kat yüksekliğinin 9.50 olduğunu söyleyen Göksu, mahalle sakinlerinin ‘biz binalarımızı yıkıp yeniden yapacağız’ demeleri halinde kat yüksekliğini 12.50’ye çıkartacaklarını açıkladı. Bu sayede şu andaki resmi kat izni olan 3’ün 4’e çıkartılacağını kaydeden Göksu; “İmar planları yapılırken Namık Kemal Mahallesi’ne bu anlamda haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Bu nedenle de sizlere böyle tarihi bir fırsat sunuyoruz. Bu sizin bize vereceğiniz sözle de olur. Bizim planlara ‘bir süre takdirinde binasını yıkacak olanlar bundan istifade eder, yıkmayanlarsa istifade edemez’ şeklinde not koyarak da olur” dedi.

Arzu ettikleri şeyin Esenler’de dönüşümün sağlanması ve halkın deprem riski taşımayan konutlarda oturması olduğunu vurgulayan Göksu, “Bu tamamıyla sizin için tasarlanmış bir fırsattır” diyerek konunun önemini bir kez daha vurguladı. Planların ilk önce Belediye Meclisi’nden geçeceğini, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi’ne gideceğini ifade eden Göksu, konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni de ikna etmek istediklerini söyledi.

Toplantı, Başkan Göksu’nun açıklamalarının ardından mahalle sakinlerini konuyla ilgili merak ettikleri konularla ilgili yönelttiği soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

Diğer Haberler