Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Haziran 2013

ABONE OL

Metro Bir Haftada 250 Bin Yolcu Taşıdı

Esenler halkının yoğun ilgi gösterdiği Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) ve Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3) 1 haftada 250 bin yolcu taşıdı.

Esenler halkının yoğun ilgi gösterdiği Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) ve Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3)  1 haftada 250 bin yolcu taşıdı.

İstanbul’un trafik sorunu çözmek, toplu taşımada hızlı ve konforlu hizmet vermek için hayata geçirilen Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) ve Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3, hizmet vermeye başladığı günden bu yana toplam 250 bin yolcu taşıdı. Böylelikle 25 yıldır İstanbul halkına hizmet veren M1 Aksaray-Havalimanı Metro Hattı’nın günlük ortalama 225 bin olan yolcu sayısına günde yaklaşık 20 bin yolcu daha eklenmiş oldu.

OTOGAR’DAN BAŞAKŞEHİR 30 DAKİKA

İstanbul halkının yoğun ilgi gösterdiği yeni Metro hattını kullanma başlayan Esenlerliler de artık Esenler Otogar’dan Başakşehir’e Metro ile 30 dakikada ulaşabiliyorlar. Metro sefer aralıklarının 6 dakika olarak belirlendiği Metro hattını kullanan Esenler halkı, Metro sayesinde Esenler, Menderes ve Üçyüzlü istasyonları aracılığıyla trafiğin içine girmeden ister Aksaray, Havalimanı, ister Başakşehir yönüne rahatlıkla gidebiliyor. 

SAATTE 105 BİN YOLCU KAPASİTELİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında yapımına başlanan Metro hattı,  16 istasyondan oluşuyor. 21.7 kilometre hat uzunluğuna sahip metro, saatte 105 bin yolcu kapasitesine sahip oluşuyla dikkat çekiyor. Yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı senaryoların hazırlandığı ve bu senaryolarla ilgili simülasyonların yapılarak çözüm planlarının hazırlandığı yeni Metro hattı,  her bir istasyonda kurulu kameralarla sistem sürekli gözlemleniyor ve kontrol ediliyor. En son teknoloji ile inşa edilen bu hatta, interaktif (ortama göre kendini ayarlayabilen) bir yangın emniyet sistemi de bulunuyor. Kullanılan tüm ekipmanların yüksek derecede ısıya dayanıklı ve zehirli gaz çıkarmayan malzemelerden seçildiği Metro hattında,  olası yangın durumunda insanların güvenli olarak tahliye olması için bir duman kontrolü ve tahliye sistemi de yer alıyor.

HER TÜRLÜ ÖNLEM VAR

M3 Başakşehir Metrosunda kurulu tüm sistemin enerji beslemesinin iki ayrı noktadan yapılabilir olması sayesinde de, her iki besleme noktası da devre dışı kalırsa 15 saniye içinde jeneratörler devreye giriyor ve tünel içerisinde kalan tüm vagonlar en yakın istasyona ulaşarak yolcularını tahliye edilebiliyor. Enerji beslemelerinin kesilmesi ve jeneratörlerin arızalanıp devreye girememesi durumunda ise; aydınlatma sistemi ve elektronik kontrol sistemleri 3 saat süreyle kesintisiz güç kaynakları vasıtasıyla beslenebiliyor. Ayrıca Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3) Olimpiyatköy tesislerinde vagonlar için bir depo sahası ve atölye binası da bulunuyor.

Diğer Haberler