Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Aralık 2017

ABONE OL

Mekân İnsanın Hayatını Değiştirir

"Şehir Dersleri"nde lise öğrencilerine "Mekân ve Sosyoloji" ilişkisini anlatan Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, "Mekân kendi başına bir anlam ifade etmez, bizler mekâna bir anlam yükleriz. Mekâna müdahale ederek insanların hayatında değişiklik yapabiliyoruz" dedi.

“Şehir Dersleri”nde lise öğrencilerine “Mekân ve Sosyoloji” ilişkisini anlatan Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, “Mekân kendi başına bir anlam ifade etmez, bizler mekâna bir anlam yükleriz. Mekâna müdahale ederek insanların hayatında değişiklik yapabiliyoruz” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Şehir Düşünce Merkezi’nin düzenlediği “Şehir Dersleri” programında İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, İstanbul Ticaret Odası Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine “Mekân ve Sosyoloji” ilişkisini anlattı.

MEKÂNA ANLAMINI İNSAN YÜKLER

Sosyolojinin tanımı üzerine interaktif bir konuşmayla başlayan programda, Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, mekânlara insanların anlam yüklediğini belirterek şöyle konuştu:

“Mekân ve sosyoloji ilişkisinde bir taraftan insan gruplarını inceliyoruz, diğer taraftan da insanın içerisinde bulunduğu mekanları inceliyoruz. Toplulukların mekânla nasıl iletişim kurduğuyla ilgileniyoruz. Peki siz hiç sokakta dolaşırken fark ettiniz mi, gençler neden hep köşe başlarında bekle ya da duvar yazılarına baktığınız zaman, neden kuytu köşe yerlerde karşımıza çıkar, neden okulun duvarlarına yazı yazarız? Şunu anlatmaya çalışıyorum aslında, biz yaşadığımız yerle, mekânla bir ilişki kurarız, bunun da bir takım sebepleri var. Mekân kendi başına bir anlam ifade etmez, bizler mekâna bir anlam yükleriz. İçinde yaşadığımız topluluk dediğimiz grup, mekânın kurallarını oluşturur. Bazı firmalar sokaklardaki yoğunluğa bakıyorlar, insanların daha yoğun geçtiği yerlere kuruyorlar mekânları. Bir mekân bir taraftan insanların gelip geçtiği yerlere kurulabilir, diğer taraftan da mekânın kurulması insanların gelip geçişlerini engeller. Biz bir mekânı inşa ederek insanların toplanmasını veya dağılmasını sağlayabiliyoruz. Esenler’de çocuklar rahat oynayabilsin diye bir “Çocuk Sokağı” var. Yani biz mekâna müdahale ederek insanların hayatında değişiklik yapabiliyoruz. Oturduğunuz ev değiştiğinde hayatınız da değişebilir.”

Diğer Haberler