Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Mart 2024

ABONE OL

KÖÇER: ÇARESİZLİK İÇİNDE OLAN GAZZE DEĞİL, BİZİZ!

Şehir Ekranı TV ‘de Ramazan ayı boyunca her çarşamba izleyiciyle buluşacak “Film Günlüğü” programının ilk bölümünde “Farha” filmi ele alındı.  Filistinlilerin 1948'de anavatanlarından çıkarıldığı Nakba sırasında Filistinli bir kızın reşit olma deneyimini konu alan film hakkında konuşan Köçer, Gazze’de yaşananlara da değinerek “Çaresizlik içinde olan Gazze değil, biziz!” dedi.

Esenler Belediyesi yayın organı Şehir Ekranı TV’de her çarşamba yayınlanacak “Film Günlüğü” programı ilk bölümüyle seyirci karşısına çıktı. M. Emre Yapraklı moderatörlüğünde gerçekleşen programda “Farha” filmi ele alındı. Gazze’de yaşanan insanlık dışı soykırımlara da değinilen yayında  Nakba’yı konu alan film ile işgalin sinemaya yansıması konuşuldu.

İSLAM DÜNYASININ BÜYÜK BİR UTANCI

Köçer, “Farha” filmiyle ilgili düşüncelerini ifade ederken Filistin’de yaşanan zulme şu sözlerle dikkat çekti:

“Hikâyenin başladığı yere uzanan bir film. Aslında pek çok insanın ve coğrafyanın gözleri önünde yaşanan ve hala yaşanmaya devam eden bir tarih. Fakat İsrail ve İsrail lobisinin yol açtığı dezenformasyonlar ve çok yoğun lobi çalışması sonucu olarak sıklıkla insanlığın gözünün önünden saklanan ve gizlenmeye çalışılan bir gerçeklik aslında. Farha bu gerçekliği genç bir kızın gözünden anlatan bir film. Bir ülkeyi çalmışsın ve akla hayale gelmeyecek zorbalıklarla, katliamlarla ikiye bölüp insanları hapsetmişsin. Rutin hayatın tüm kapılarını elinde tutmuşsun. Bununla da yetinmeyip işgal politikanı her geçen gün ilerletiyorsun. Büyük saldırılarla insanları katletmeye devam ediyorsun. Kendilerini korumaya çalışan insanları dünyaya ‘Terörist’ olarak tanıtıyorsun. Bununla ilgili filmler, şarkılar yapıyorsun. Ama bu insanlar o kadar çaresiz ve yalnız bir duruma gelmişler ki. Böyle bir devletin yanında yaşamayı kabul etmişler. Onlar için çok acı bir durum ama İslam dünyası için çok daha büyük bir utancın göstergesi” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler