Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Mayıs 2018

ABONE OL

İstanbullu Şehrini İdrak Etmeli

İstanbul Kültür Çalıştayı'nda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Bizim, İstanbullulara nasıl bir şehirde yaşadıklarını idrak ettirmemiz lazım" dedi.

İstanbul Kültür Çalıştayı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bizim, İstanbullulara nasıl bir şehirde yaşadıklarını idrak ettirmemiz lazım” dedi.

İstanbul Kültür Çalıştayı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yaptığı çalıştayda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbullu Olmak: Şehir, Kimlik, Şuur komisyonunda konuşma yaptı.

İstanbul’da yaşayanların İstanbul’u idrak etmeleri gerektiğini vurgulayan Başkan Göksu, “Esenler’deki okullarımızda şehir dersleri ve İstanbul dersleri veriyoruz. Bu şehir derslerini İstanbul’daki tüm okullara koyduğumuzda inanıyorum ki, insanlar İstanbul gibi bir şehirde yaşadıklarını fark ederler, etraflarında neler olduğunu görmeye başlarlar. Bu farkındalığı oluşturmamız lazım. Bizim, topluma önce nasıl bir şehirde yaşadığını idrak ettirmemiz lazım. İdrak ettirdiğimiz bu şehri nasıl inşa ettiğimizi ve nasıl ihya edeceğimizi anlatmamız gerekiyor. Sonra da insanlara nasıl bir şehir bırakacağımızı düşünmemiz gerekiyor. Bu ve benzeri tedbirler alınabilirse ve kendimize bir İstanbul tanımlaması yaparsak hem beşeri anlamda hem de diğer unsurlarda şehrin estetiğine katkıda bulunuruz. Şehrin estetiğine katkıda bulunurken kendimiz de o estetikten faydalanmış oluruz” diye konuştu.

Diğer Haberler