Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ağustos 2020

ABONE OL

GENÇ YETENEKLER DEPREM MÜDAHALESİNE HAZIR

Esenler Belediyesi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte hayata geçirdiği “Genç Yetenek” projesi kapsamındaki gönüllü gençlere 17 Ağustos’un yıl dönümünde "Afet Bilinci, Acil Müdahale ve İlk Yardım" eğitimleri verildi.

17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin, 21. yılı nedeniyle Esenler Genç Yetenek Projesi kapsamındaki öğrencilere Esenler Genç Yetenek Merkezi olan İstanbul Ticaret Odası 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Afet Bilinci, Acil Müdahale ve İlk Yardım”  eğitimleri verildi.

 

112 ARANIRKEN SAKİN OLUNMALI

Deprem sonrasında yaralananlara doğru müdahalenin yapılması amacıyla İlk Yardım Uzmanı Sercan Bağış, “İlk Yardım ve Acil Sağlık” eğitimi verdi. Bağış, gerçekleştirdiği eğitimde 112’yi aramanın önceliklerini anlatırken; kurtarma, kanamalar, yaralanmalar ve kırıklarla ilgili ilk yardım müdahalelerini uygulamalı olarak gösterdi.

 

Bağış, ambulans aramalarıyla ilgili, “Ülkemizde olayların vermiş olduğu telaşla 112 aranmıyor ve trafik problemin dolayı da ambulanslar geç gelebiliyor. Yanlış müdahale ve ambulansın geç gelmesiyle birlikte müdahalede geç kalınıyor. Doğru bilgileri sakin kalarak vermek çok önemli. Trafikteki şoförlerimizin de ambulanslara hemen yol vererek yardımcı olmaları gerekiyor” uyarılarında bulundu.

 

AFET BİLİNCİ VE ACİL MÜDAHALEYİ ÖĞRENDİLER

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT) Eğitmeni Nihat Duman, ilk yardım eğitiminden sonra “Afet Bilinci ve Acil Müdahale” eğitimi verdi. 17 Ağustos’u yaşayan biri olarak bu eğitimi verdiğini aktaran Duman; depreme karşı kapalı alanlarda yapılması gerekenler, deprem sonrası toplanma alanları, afet çantası hazırlama, deprem sırasında yapılması gerekenler ve deprem sırasındaki müdahalelerle ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.

 

ESKAT Eğitmeni Nihat Duman eğitim sonrasında Esenler Belediyesi Afet ve Acil Durum aracını da tanıttı. Eğitimler sonunda Genç Yetenek projesindeki gençlere katılım belgesi takdim edildi.

Diğer Haberler