Öneri ve Talep Formu

Deprem Haftası‘nda okullarda tatbikat!

Eklenme tarihi 8 Mart 2022

ABONE OL

ESENLER’DE DEPREM GİBİ TATBİKAT

Deprem Haftası’nda Esenler’deki tüm okullarda eş zamanlı deprem tatbikatı gerçekleşti.

1-7 Mart Deprem Haftası’na dikkat çekmek isteyen AFAD, MEB aracılığıyla ülke genelindeki tüm okullarda eş zamanlı deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Esenler Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda yapılan tatbikata Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), İlçe Kaymakamı Adil Karataş, Belediye Başkan Yrd. Nihat Karataş ve idari amirler de katıldı.

Tatbikat öncesinde okuldaki öğretmenlere kısa bilgiler aktararak işbirliği isteyen ESKAT, özellikle deprem anında panik yapılmamasını, sarsıntı süreci sona ermeden hareket edilmemesini ve mutlaka hayat kurtaracak olan “Çök-Kapan-Tutun” üçlüsünün unutulmaması gerektiğini öğrencilere aktarmalarını iletti.

TÜM TÜRKİYE’DE SİREN SESLERİ DUYULDU

Saat 11.30’da çalan ilk siren sesiyle tüm öğrenciler, masa kenarlarına tutunarak önlem aldılar. İkinci sirenin ardından okulun ana ve acil çıkışlarından ESKAT ve AFAD desteğiyle öğrenciler tahliye edilmeye başlandı. Siren sesinin ve olay heyecanının verdiği korkuya rağmen başarılı bir şekilde tahliye gerçekleşti.

2 buçuk dakika gibi kısa bir sürede okuldan tahliye olan öğrencilere tebriklerini ileten Esenler İlçe Kaymakamı Adil Karataş, “Deprem her an gerçekleşebilir bir afet olarak hayatımızın parçası konumunda. Devletimiz riskli binaları depreme dayanıklı binalara dönüştürerek tehlikeyi azaltmaya çalışıyor. Bizler de bilinçli vatandaşlar olarak deprem anı ve sonrasında yapılacakları tatbikatlarla pekiştirip olası bir afete karşı hazır durumda olmalıyız” dedi.

ESENLER HALKINA DA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Okullardaki tatbikatın ardından Dörtyol Meydanı’nda açılan ESKAT stantlarında yaşanmış olan afetlerin ve kurtarma çalışmalarının fotoğraf sergisi yer aldı. Sergiyi ziyaret eden vatandaşlara AFAD gönüllüleri ve ESKAT personeli, broşürlerle bilgilendirme yaptı. Aynı zamanda AFAD Gönüllüsü olmak isteyenlere başvuru adımları anlatıldı.

Diğer Haberler