Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ekim 2013

ABONE OL

Esenler Metro Ağı İle Örülüyor

Esenler'in trafik sorununu ortadan kaldıracak Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattının ihalesi yapıldı. Projeyle Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya inecek ve hatla, saatte tek yönde 70 bin yolcu taşınacak.

Mecidiyeköy – Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar) metro hattı ihalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İhale Komisyon Başkanı Dursun Balcıoğlu’nun başkanlığında yapıldı. İhalede en düşük teklifi 849 milyon 440 bin lira ile Gülermak Ağır Sanayi İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’ın oluşturduğu konsorsiyum verdi.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY ARASI 26 DAKİKA

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek metro projesi Esenler, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak. Yaklaşık 17,5 kilometre uzunluğundaki hattın daha sonra Kabataş’a kadar uzatılması planlanıyor. Avrupa yakasının en önemli yatırımlarından biri olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı projesinde, delme, aç-kapa ve viyadük gibi farklı tiplerde duraklar bulunacak.70 BİN KİŞİ TAŞIYACAK17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin yolcu taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, toplam 15 adet duraktan oluşacak. Metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan projenin, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale getirilecek.

İKİ METRO ARASINDA KALACAĞIZ

Yeni ihale ile, Aksaray-Otogar-Esenler-Bağcılar- Mahmutbey güzergahından sonra Esenler’in kuzey bölgesini saracak ikinci bir metro hattına kavuşacağını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Karayolları ağının ortasında olan ilçemiz, yeni metro ile birlikte iki önemli metro ağı ile örülmüş olacak ve Esenler’in ulaşım diye bir problemi kalmayacak. Bu da Esenler’in değerine değer katacak. Esenler’i İstanbul’un parlayan yıldızı yapma hedefimize her gün bir adım daha yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler