Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mart 2019

ABONE OL

Esenler İlk Akıllı Şehir Olacak

Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Yarın çok güzel bir iş birliğine imza atacağız. Esenler'de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz" dedi.

Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Yarın çok güzel bir iş birliğine imza atacağız. Esenler’de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı MustafaVarank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Esenler’de hayata geçirilecek olan akıllı şehir projesini anlattı.

“Belediye hizmetlerine erişimden ulaşıma, enerjiden cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz” diyen Bakan Varank, bu noktada yarın Esenler Belediyesi ile çok güzel bir işbirliğine imza atacaklarını belirterek, “Esenler’de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz. Esenler Belediyesi’ne devredilen 8,7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği halinde 5 yıllık bir ortak çalışmada karar kıldık. Böylece Esenler’de insanımızın hayatını kolaylaştıracak ve refahını artıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacağız” diye konuştu.

İLK TEST MERKEZİ ESENLER’E KURULACAK

Türkiye’deki ilk akıllı şehir ve mobilite uygulama test merkezinin Esenler’de hayata geçirileceğini açıklayan Varank şu ifadeleri kullandı:

“Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları aracılığıyla, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak. Otonom araçlar ve akıllı mobiliteyle çok daha düşük maliyetle, etkin bir ulaşım mümkün hale gelecek. Akıllı kavşaklar, akıllı aydınlatmalar, akıllı sulama sistemleri ve akıllı atık yönetimi gibi uygulamalar, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Doğayı yormayan, çevreci bir yaşam hakim olacak. Sensörlerle donatılmış altyapı ve üstyapı sistemleri, arıza ve aksaklıkları anlık olarak bildirecek; hizmetlerin kesintisiz ve verimli bir şekilde sürdürülmesine olanak sağlayacak. Esenler, ‘milli teknoloji hamlemiz’ doğrultusunda, yerli ve milli teknoloji üretiminde de önemli bir yere sahip olacak. Ülkemizin ilk akıllı şehir ve mobilite uygulama test merkezini burada hayata geçireceğiz. Avrupa’da elektrikli ve otonom araçların en son uygulamalarının gerçek ortamında denenebileceği bir şehri burada inşa edeceğiz.”

ESENLER ÜLKEMİZE ROL MODEL OLACAK

Bakan Varank, Esenler’de kurulacak teknoloji geliştirme bölgesinin, İstanbul’un göbeğinde bilişim, yazılım ve akıllı şehircilik teknolojilerinin geliştirilip üretildiği bir ekonomik merkez olacağını ifade ederek, Deneyap Teknoloji Atölyeleri, bilim merkezleri gibi altyapılarla öğrencilerin de teknoloji alanında kendilerini geliştirme ve katma değer üretme fırsatına sahip olacağını söyledi.Projeyle birlikte, teknoloji üretim kültürünü ve farkındalığını tüm şehre hakim kılmak istediklerini vurgulayan Varank, “Bu proje, ülke genelinde bir rol model olarak takip edilecek ve büyük etki oluşturacak. Projeyi anlattığım uluslararası şirketlerin tamamı heyecanlarını dile getirdi” dedi.

Diğer Haberler