Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Eylül 2011

ABONE OL

Esenler’de ”kapak” seferberliği

Esenler Belediyesi’nin “Kapakları topla gel, kalmasın artık engel” sloganıyla başlattığı mavi kapak kampanyasına destek veren ilçedeki sivil toplum kuruluşları, ağaçlara ve aydınlatma direklerine mavi kapakların toplanması için yüzlerce büyük pet şişe yerleştirdi.

Esenler Belediyesi’nin “Kapakları topla gel, kalmasın artık engel” sloganıyla başlattığı mavi kapak kampanyasına destek veren ilçedeki sivil toplum kuruluşları, ağaçlara ve aydınlatma direklerine mavi kapakların toplanması için yüzlerce büyük pet şişe yerleştirdi.

Türkiye’de hanesinde çöpten ayrıştırma yapan tek ilçe olan Esenler’de hem çevre kirliliğinin önüne geçerek toplumsal duyarlılığı arttırmak,  hem de geri dönüşüm yoluyla engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçen mavi kapak kampanyasına sivil toplum kuruluşlarının desteği artarak sürüyor. Belediyenin kampanyasına Türkiye’nin her tarafından gelen destek devam ederken, ilçedeki yerel dernekler de farklı bir kampanya ile projeye katkıda bulunmaya başladılar. Mahalli dernekler, kampanyayı daha etkin ve verimli hale getirebilmek için Esenler’in yoğun insan sirkülâsyonunun yaşandığı sokak ve caddelerde ağaç ve aydınlatma direkleri başta olmak üzere müsait yerlere büyük pet şişeler yerleştirerek mavi kapak kampanyası için adeta seferber oldu.

Esenler Belediyesi’nin mavi kapak projesine katkı vermek için Atışalanı’ndaki toplam 20 noktaya pet şişeleri yerleştiren Atışalanı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Turan da geri dönüşüme destek vermek ve engellilere bir nebze de olsa yardımcı olabilmek için böyle bir çalışmaya başladıklarını anlattı.  Mavi kapak kampanyasını yakından takip ettiklerini vurgulayan Turan, çevreye karşı duyarlı olmak gerektiği bilinciyle mavi kapakların amacına uygun olarak geri dönüşümünün sağlanmasını istediklerini söyledi. Toplum için yapılacak her faydalı işte kendilerinin de bir katkı vermek istediklerini söyleyen Turan, “Esenler Belediyesi’nin bu projesini duyar duymaz hiç tereddütsüz hemen harekete geçtik. Derneğimizin üyeleriyle beraber hep birlikte bir karar alarak, Atışalanı’nda belirlenen noktalara pet şişeleri yerleştirdik” dedi. “Karınca misali biz de çevreye karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Turan, “En azından engelli bir kardeşimizin bir tane bile tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılayabilsek ne mutlu bize” dedi.

Pet şişelere ilgi büyük

Vatandaşların kampanyaya büyük ilgi gösterdiklerini söyleyen Turan, pet şişleri iki günde bir boşalttıklarını ve bugüne kadar toplam 30 kilo mavi kapak topladıklarını belirtti.  Topladıkları kapakları Esenler Belediyesi’ne teslim edeceklerini kaydeden Turan, kampanyaya herkesi destek vermeye çağırarak, “Hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmayalım. Çevremize sahip çıkarsak geleceğimize sahip çıkmış oluruz.  Kimse 1 kapaktan ne olur diye düşünmesin. O kapakların her birinin engelli kardeşlerimiz için umut olduğunu unutmayalım. Kampanya sürdükçe desteğimiz devam edecek ” dedi. 

Diğer Haberler