Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Mayıs 2011

ABONE OL

Engelsiz Esenler’e doğru

Esenler Belediyesi ile Esenler Kaymakamlığı ortaklaşa düzenledikleri bir programla ilçedeki engellileri bir yemekte buluşturdu.

Esenler Belediyesi ile Esenler Kaymakamlığı ortaklaşa düzenledikleri bir programla ilçedeki engellileri bir yemekte buluşturdu.  İlçedeki ihtiyaç sahibi fiziksel engellilere tekerlekli sandalyelerin de dağıtıldığı programa görme özürlü sanatçı Metin Şentürk de katıldı.

Engelliler Haftası, Esenler’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu etkinliklerden biri de Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Esenler’deki engelli vatandaşları buluşturan yemeğe, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Engelliler Vakfı Başkanı görme özürlü sanatçı Metin Şentürk, Ak Parti İstanbul milletvekili adayı Vural Bozkır, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ile ilçede ikamet eden çok sayıda engelli vatandaş katıldı. Samimi bir ortamda gerçekleşen yemeğin ardından bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Türkiye’nin her tarafında engellilerle ilgili etkinliklerin yapıldığını hatırlatarak, “Engelliler, Türkiye’de sadece konuşulan değil, aynı zamanda konuşularak dertlerine çözüm üretilen ve hissedilen bir durum haline gelmiştir” dedi. Engellilerle ilgili yapılacak olan her çalışmada; sivil toplum örgütleri ve engelli olup da hayatta başarılı olmuş insanların göstermiş oldukları performansının çok önemli olduğunu vurgulayan Göksu, törene katılan sanatçı Metin Şentürk’e engellilerle ilgili her konunun kitleselleştirilmesinde aktif bir rol oynadığı için teşekkür etti. Engelli çocukları olan anne – babalara seslenerek çağrıda bulunan Göksu, “Bizim hükümetimize kadar Türkiye’de engellilerle ilgili sadece konuşulurdu. Ama bugün hükümetin ortaya koymuş olduğu, özellikle devletimizin sosyal devlet olması gereği her bir engelliye devlet şefkat elini uzatmış, o engellinin hayatını engelsiz kılabilmek adına ne yapılabilmesi gerekiyorsa bütün imkânlarını seferber etmiştir. Bu da engelli aileler için en önemli fırsatlardan bir tanesidir” dedi.

Bu işler sevdayla yapılırKonuşmasına Esenler Belediyesi’nin engellilerle ilgili yaptığı çalışmaları anlatarak devam eden Göksu, “Biz, bize gelen her bir engelliye bir şeyler üretiyoruz; ama bize gelemeyene de bizim gitmemiz gerekiyor. Bizim görevimiz bu” dedi. Esenler’de Engelliler Koordinasyon Merkezini kurduklarını anlatan Göksu, engelli çocuğu olan anneler için çocuklarını emanet edebileceği ikame annelik sistemini kuracaklarını belirtti. “Engelsiz Esenler” projesini başlatacaklarının müjdesini de veren Göksu, ilçedeki tüm kaldırımlar ve yolların her türlü engellilerin rahat kullanacağı şekilde mimari tasarımlara başlayacaklarını söyledi. Engelliler için Yaz Spor Okulu açacaklarını da kaydeden Göksu, 22 Mayıs 2011 tarihinde de İstanbul Özürlüler Merkezi’in Esenler’de bir şubesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açacaklarının müjdesini verdi. “ Günün 24 saati sizin yanınızdayız, sizinle birlikteyiz” diyen Göksu, konuşmasını şöyle tamamladı:“Engellilerle ilgili bu işlerle ilgilenmek, bu işleri yapmak önce gönül ister gönül. Yürekten bu işleri isteyeceksiniz. Görev olarak bu işler yapılmaz. Bu işler ‘sevda’yla yapılır. Bu millete olan sevdayla, insanlığa olan sevdayla… Her şeyden önce yönettiğiniz insanlara karşı en önemli sorumluluk bilinciyle yapılır”.

Hayal kurabildiğiniz sürece engelli değilsiniz

Göksu’nun ardından konuşan sanatçı Metin Şentürk ise; engellilere hayata sıkı sıkıya tutunmaları için çeşitli tavsiyelerde bulunarak,  “Hayatımızı doğarken biz yazamadığımıza göre bize sadece bu rolü oynamak düşüyor” dedi. “Gideni değil, kalanı güçlendirmeliyiz” diyen Şentürk, engellilerin kendileri için yapması gereken en önemli şeyin eğitim olduğunu söyledi. “Hayal kurabildiğimiz sürece engelli değilsiniz” diyen Şentürk, eğitimin, her engeli aştığını, engelli ailelere de çok büyük görevler düştüğüne dikkat çekerek, “Onların gelecekleri sizlere bağlı. Onların eğitim hayatına karışması için ne gerekiyorsa yapın. Sizler, bizlerin mimarlarısınız. Sizler olmazsanız, onarlın gelecekleri asla iyi olmayacak” dedi.

Engellilere sandalye dağıtıldıProgramda konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu tüm engellilerin hayata pozitif bakmaları gerektiğini söyleyerek, engellilerin her zaman yanında olduklarını belirtti.  AK Parti milletvekili adayı Vural Bozkır da AK Parti’nin engellilere yönelik yaptığı çalışmaları anlatarak, “Engellilerin insan onuruna yakışır bir hayat sürmesi gereklidir” dedi. Sanatçı, Uğur Arslan’ın “Karagümrük yanıyor” adlı şiiri müzik dinletisi eşliğinde söylemesiyle devam eden tören, engellilere tekerlekli sandalyelerin verilmesinin ardından sona erdi.

Diğer Haberler