Öneri ve Talep Formu

ESGEV’lerde Dünya Çocuk Hakları Günü’ne özel çalıştay düzenlendi.

Eklenme tarihi 8 Kasım 2021

ABONE OL

ÇOCUKLAR HAKLARINI ESGEV İLE ÖĞRENDİ

Esenler Belediyesi “Çocukların Hakkı Var” projesi kapsamında Dünya Çocuk Hakları Günü’ne özel çalıştay düzenledi.

Çocuk Hakları konusunda toplumsal farkındalık ve bilinç oluşturmayı amaçlayan Esenler Belediyesi, “Çocukların Hakkı Var” projesi kapsamında farklı yaş gruplarındaki çocuklara ve anne babalara “çocuk hakları” konusunda eğitimler verdi. Esenler Belediyesi yine bu proje kapsamında akademisyenlerin, öğretmenlerin, kamu çalışanlarının, sivil toplum örgütü yöneticilerinin, gazetecilerin ve çocukların katıldığı iki çalıştay düzenledi.

Çalıştaylarda; “Çocuk haklarının öğrenilmesinde aile kurumu ve ebeveynlerin sorumlulukları”, “Çocuğun ruh sağlığı ve kişilik gelişimi sürecinde çocuk haklarının önemi”, ”Ulusal ve Uluslararası hukukta çocuk hakları”, “Çocuk haklarının korunması ve yaygınlaştırılması”, “Medya bağlamında çocuk hakları”, “Yerel yönetimler gözünden çocuk hakları”, “Mevcut uygulamalar-geleceğe yönelik planlamalar” gibi birçok başlıkta sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Aynı zamanda üniversitelerden çocuk hakları uzmanı öğretim üyeleri, Esenler Belediyesi ESGEV‘lerde çocuklar ve anne babalarıyla çocuk hakları atölye çalışmaları yaptı. Çocuklar haklarını öğrenirken, veliler de çocuk hakları konusunda bilinçlendi.

‘BEBEK DOSTU ŞEHİR’ VE ‘ÇOCUK DOSTU ŞEHİR’ ESENLER

Proje hakkında bilgi veren Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat, “Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun desteğiyle hayata geçirilen ‘Çocukların Hakkı Var’ projesiyle çocuk hakları konusunda toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. ‘Bebek Dostu Şehir’ ve ‘Çocuk Dostu Şehir’ kavramının Esenler ilçesinde hayata geçirilmesi konusunda adım adım ilerlediği bu proje de, bu kavramların bir aşaması olmuştur” dedi.

PROJEDE 7 ÜNİVERSİTE, 15 AKADEMİSYEN GÖREV ALDI

Projenin akademik danışmanlığını yürüten Doç. Dr. Özkan Sapsağlam, “Çocukların Hakkı Var” projesi hakkında şu sözleri söyledi:

“Bilimsel temeli olan, farklı yaş gruplarına yönelik eğitim faaliyetleri içeren, toplumsal farkındalık ve bilinci artırmaya dönük ve sürdürülebilirliği olan bir proje. Proje çıktılarının bilimsel bir rapor olarak tüm kamuoyu ile paylaşılacağım. Proje sürecinde 7 farklı üniversiteden 15 farklı akademisyen görev aldı. Proje kapsamında 20 Kasım Çocuk Hakları gününde bölgemizdeki ebeveynlerin, öğretmenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, yerel aktörlerin ve de en önemlisi çocukların geniş katılımıyla bir panel, çocuk tiyatrosu ve etkinlikler düzenlenerek projenin bu aşaması tamamlanacak” diye konuştu.

ESGEV’e ilişkin detaylı bilgi almak ve etkinliklerden haberdar olabilmek için tıklayın. 

 

Diğer Haberler