Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Mayıs 2020

ABONE OL

Bu Süreçte Sinema da Etkilenecek

Instagram üzerinden canlı yayınlanan “Diş Kirası” programına konuk olan usta oyuncu Perihan Savaş, yaşadığımız bu sürecin sonunda çoğu şeyin etkileneceğini söyleyerek, sinemanın da bunlardan birisi olduğunu ifade etti.

Türk sinemasının usta oyuncusu Perihan Savaş, Esenler Belediyesi’nin Instagram hesabından canlı yayınlanan “Diş Kirası” programına konuk oldu. Film eleştirmeni Suat Köçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen yayında Savaş, içinde bulunulan sürecin insan hayatına etkileri ve sinema üzerine sohbet etti.

 

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında insanların evde kaldığı süreçte birçok şeyin değerini anladığını vurgulayan Savaş, “İnsanların birbirleriyle iletişiminin ne kadar önemli olduğunu, sinemanın, tiyatronun ne kadar değerli olduğunu, bazı değerleri tekrar anlamaya başladık. Bu süreç biraz da nostalji oldu, hoş oldu. Bazı değerleri anlamaya başladık, insan olarak neler yapmamız gerektiğini öğretti bize” şeklinde konuştu.

 

“Sanatçıların Daha Dikkatli Olması Lazım”

Süreç sonrasında sinema dahil çoğu şeyin bundan etkileneceğini ifade eden Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“ İnsanlar teknolojiye daha çok ayak uyduracaklar. Paralar değişebilir, alışverişler farklı olacak. Çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Sinema da bundan etkilenecektir. İnsansız bu sanatlar olmaz. Sanat anlamında baktığım zaman, eskisi gibi devam edecek ama bizim daha dikkatli ve daha temiz olmamız gerekecek. Hem kendimizi hem seyircimizi korumaya çalışacağız.”

 

“Telif Hakları Artık Çıkmalı”

Sinema ve dizi oyuncularının telif hakları konusunda da adımlar atılması gerektiğine işaret eden Savaş, “Senelerdir söylüyorum bunu, biz bir emek vermişiz ve bizim emeğimiz sömürülüyor. Artık bu telif haklarına biz de girelim. Aşağı yukarı 130 filmim var, her gün farklı kanallarda 2-3 filmim oynuyor. Benim gibi diğer bütün arkadaşların da aynı şekilde ama maalesef telif hakkı alamıyoruz. Neden bekleniyor bunu anlamıyorum, insanlar sanatçısına sahip çıkmalı” dedi.

 

“Bunu Hep Beraber Atlatacağız”

İnsanoğlunun yaşanılan bu küresel salgından ders çıkarmasını ümit ettiğini anlatan Savaş, spor yaptığını ve beslenmesine dikkat ettiğini söyledi.

Savaş, Ramazan Bayramı’nın salgına karşı alınan tedbirler sebebiyle buruk geçeceğine dikkati çekerek, “Her şeyin başı sağlık, eğer sağlığın yoksa zaten bayramlarda görüşemezsin. Bunu hep beraber atlatacağız inşallah ki düşüşler başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı sürekli takip ediyorum. Lütfen onu dinleyelim, hep aynı şeyi söylüyor. Evde kalın, sosyal mesafeyi koruyun. Ben de buradan herkese rica ediyorum. Lütfen dikkat etsinler. Çünkü bu çocuk oyuncağı değil.” ifadelerini kullandı.

 

Usta oyuncu, yaklaşık bir saat süren programın sonunda izleyenlerin sorularını cevapladı.

 

Diğer Haberler