Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Mayıs 2011

ABONE OL

Biz esnaftan yanayız

Gıda üretici ve satıcıları ile bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Yasaları yorumlama yetkisi varsa, bilin ki sizin lehinize kullanırız” dedi.

Gıda üretici ve satıcıları ile bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Yasaları yorumlama yetkisi varsa, bilin ki sizin lehinize kullanırız” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Esnaf Buluşmaları kapsamsında bu kez gıda üreticileri ve satıcılarıyla bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Yasaların bize verdiği imkânlar ve yorumlama yetkisi varsa, bilin ki o yorumlama yetkisini sizin lehinize kullanırız. Ve sizden yana yorumlayarak size hangi katma değeri katacaksa oturur, birlikte düşünürüz. Bu bizim görevimizdir” dedi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Esenler Belediye Başkanı Göksu ve Esenler’de hizmet veren fırıncılar, börekçiler ve yufkacılar dâhil olmak üzere gıda üreticisi ile satıcılar katıldı. Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun konuşmasıyla başlayan toplantıda Göksu, her ay değişik esnaf gruplarını ağırlayarak, bire bir sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı. Sorunlara çözüm üretmek anlamında sadece Esenler Belediyesi’ni değil, Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetle de işbirliği yaptıklarını vurgulayan Göksu, hiçbir soruna duyarsız kalmadıklarını söyledi. “Bizim görevimiz Esenler’de yaşayan he bir canlının hukukunu korumaktır” diyen Göksu, “Çünkü biz her bir canlının hukukundan dolayı hesap vereceğiz. Biz buna inanıyoruz. Bunun için de çözebileceğimiz ne sorun varsa çözmeye çalışıyoruz. Yüzde yüz Esenler’deki herkesin derdini çözeriz iddiasında değilim” şeklinde konuştu. Göksu, herhangi bir soruna çözüm üretirken, birkaç kişinin mağdur olabileceğini de dikkat çekerek, “Bizim hesabımız, kitabımız mağdur olabilecek insan sayısını en aza indirecek projeleri yapmaktır” dedi.İstihdam edilen kişi, esnafa bir katma değer

Önümüzdeki hafta Türkiye’nin çok önemli firmalarının katılıp,  istihdamla ilgili görüşmelerin yapılacağı Türkiye’nin en kapsamlı istihdam fuarının Esenler’de açılacağı haberini veren Göksu, “Bu fuar Esenler açısından çok hayati öneme sahip. Niye? Çünkü Esenler’deki her bir istihdam edilen  kişi esnafa artı bir katma değerdir. Bunun için biz istihdamla ilgili çok özel çalışıyoruz” dedi. Atış alanı Caddesi üzerinde 4 katlı yaklaşık bin metrekarelik alanda Esenler Kariyer Merkezi’nin (ESKAM) faaliyette olduğunu hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, Ocak ayından bugüne kadar tam 600 kişiyi işe yerleştirdiklerine dikkat çekti.

Görevimiz sizi mağdur etmek için uğraşmak değilEsenler’de hizmet veren işyerlerinde ruhsat denetimlerine ağırlık verdiklerini söyleyen Göksu, ilçedeki yaklaşık 20 bin esnaftan 10 bininin kayıt dışı olduğunu söyledi. Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın bir içtihadından yola çıkarak ilk daimi ruhsatı veren belediyenin Esenler Belediyesi olduğunu anlatan Göksu, esnafı istismara yönelten bir şeyin olmaması için  çok sıkı denetim yapılacağını ve bu denetimi de ruhsatla yapacaklarını söyledi. Yasaların verdiği görevler ile toplumun sağlığını, geleceğini ilgilendiren ne varsa takip etmek zorunda olduklarını kaydeden Göksu, “Yasaların bize verdiği imkânlar ve yorumlama yetkisi varsa, bilin ki o yorumlama yetkisini sizin lehinize kullanırız. Ve sizden yana yorumlayarak size hangi katma değeri katacaksa oturur birlikte düşünürüz. Bu bizim görevimizdir. Bizim görevimiz sizi mağdur etmek için uğraşmak değil, bizim görevimiz sizi ihya etmek için uğraşmak” dedi.

Esenler’i hep birlikte değiştireceğizKonuşmasına Esenler’de yapılan hizmetleri anlatarak devam eden Göksu, Esenler’de kamu binası anlamında bütün sorunları aştıklarını ve artık Esenler’in 120 metrekarelik bir binada hükümet konağı olan bir Esenler değil, bir hükümet konağı kompleksi olan Esenler olduğunu söyledi. Esenler’de yürütülen proje bedelinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu söyleyen Göksu, “Yerel yönetim anlamında üzerimize düşen sorumlukları yerine getirme gayreti içindeyiz. Sizden istediğimiz bize dua etmeniz.  Biz Esenler’i hep birlikte değiştireceğiz” dedi.

Sorunlar masaya yatırıldıGöksu’nun konuşmasının ardından kürsüde kurulan masada Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Temel ve Esenler Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş, gıda üreticileri ve satıcılarının sorunlarını masaya yatırarak, esnaftan gelen soruları yanıtladılar. Fırıncılar, iskân olmayan yerlere ruhsat verilmesi konusunda ortak sıkıntılarını dile getirirken, ilçede hizmet veren börekçiler ise; seyyar satıcılara karşı dertlerini anlatıp destek istediler. Yasaların elverdiği ölçüde tüm sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Temel de esnafın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi.

 

 

Diğer Haberler