Öneri ve Talep Formu

Mücadelelerle dolu bir yaşam öyküsü: Bilge Kral İzzetbegoviç

Eklenme tarihi 19 Ekim 2023

ABONE OL

BİLGE LİDER VEFATININ 20. YIL DÖNÜMÜNDE ESENLER’DE ANILDI

 Esenler Belediyesi, bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı, ‘Bilge Lider’ Aliya İzzetbegoviç’i “Vefatının 20. Yıl Dönümünde Aliya İzzetbegoviç Sempozyumu” ile andı. Programa katılan TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, konuşmalarında Filistin’de yaşanan son gelişmelere değinerek “Filistin ve Kudüs kelimeleri, adaletsiz dünya düzeninin anahtar kelimeleridir” dedi.

Esenler Belediyesi, ömrünü, ülkesi ve Müslüman hakların mücadelesine adayan Boşnak lider, merhum Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 20. yılında düzenlenen programla anıldı. Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa, TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Feyzullah Sert, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Av. Umut Özkan ile siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. Program, Kur’an-ı Kerim Okuma Dünya Birincisi Mustafa Kızılcaoğlu tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda ayrıca İzzetbegoviç’in mücadelelerle dolu yaşamını anlatan sinevizyon gösterimi katılımcıların ilgisine sunuldu. Program sonunda katılımcılara ise Aliya İzetbegoviç’in zorlu şartlar altında yayınlattığı dünya Müslüman halklarının sorunlarına dair tespit ve önerilerini içeren “İslam Deklarasyonu” adlı eseri takdim edildi.

ÇİLELİ BİR HAYATI OLAN EYLEM ADAMI

TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Aliya’nın hayatının 15 yılı hapishanelerde geçmiş. Daha sonra Bosna’daki iç savaş ve soykırım sırasında da hayatının 10 yılı orada mücadeleyle geçiyor. Aliya, böyle çileli bir hayatı olan eylem adamıdır. Partisinin adı da Demokratik Eylem Partisi’dir. Kendisi bir hukukçu, 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden birisi. Karakter, kimlik ve karakter Aliya için çok önemlidir. Bir mücadelede her zaman ve her türlü şarta ahlakın önemine vurgu yapmıştır. Aliya’nın birçok meşhur sözü var. Bunlardan birisi, ‘Gerçekten savaşı kaybettiğiniz zaman mağlup olmayız, düşmanımıza benzediğimiz zaman mağlup oluruz’ diyor. Yani düşmanın bize yaptığı gibi biz de düşmanımıza öyle davranmaya başladığımızda esasen mağlup olmuş oluruz. Çünkü kendi kimliğimizin ve karakterimizin dışına çıkmış oluyoruz. Bunun için yürütülen mücadeleyi, çok büyük soykırımlar yaşanırken kendisi bu ahlaki ilkelere riayet etmiştir. Oradaki Müslümanlara yapılanlar karşısında intikam almak isteyen Bosnalı Müslüman askerlere bunu söylüyordu. Bugünün dünyasında bizler için çok önemli olan bir husus bu” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN VE KUDÜS; BÜTÜN İNSANLIĞIN MESELESİDİR

Şentop, Filistin meselesinde bilgi eksiklerimiz olduğunu kaydederek “Filistin’de yaşananları yakından takip ediyoruz. Filistin meselesini tam olarak anlamayanlar var. Filistin meselesi sadece Filistinlilerin, sadece Arapların, sadece Müslümanların değil dünyadaki bütün insanları ilgilendiren bir meseledir. Filistin ve Kudüs kelimeleri, adaletsiz dünya düzeninin anahtar kelimeleridir. Filistin ve Kudüs konusundaki itirazlar sadece Filistin ve Kudüs ile ilgili değil, dünya düzeniyle ilgili bir tutumumuzu ve bir tavrımızı ortaya koymamız açısından çok kıymetlidir. Bunun farkında olmadan bunu tespihin bir taneleri gibi bağımsız konular olarak bakan insanların dünyaya ve Türkiye’ye dair bir şeyler söylemesi mümkün değildir” şeklinde konuştu. Şentop programda Aliya’nın Filistin meselesi ile ilgili pasajlarını okudu.

BATI’YA MEYDAN OKUYAN YÜREKLİ BİR MÜSLÜMAN

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise “Aliya İzzetbegoviç bir dava adamı, bir siyasi parti genel başkanı, bir mücadele adamı, devlet başkanı, hapishanede mahkûm, Batı’ya meydan okuyan yürekli bir Müslüman, Batı’nın tam da ortasına Batı’nın çifte standardını ve Batı medeniyetinin kokuşmuşluğunu anlatan yürekli bir Müslüman… Bosna cihadı döneminde Aliya ile çok kez görüşme imkânına sahip olduk. İnsanın ayağını bastığı toprağın kendi kaderiyle ne kadar örtüştüğünü ve o ayağını bastığı toprağın kendi hayat çizgisini nasıl şekillendiğini anlatan ve öğreten en kıymetli dava ve mücadele adamı… Çok genç yaşlarda hapislere girmiş, sadece Müslüman olduğu için” şeklinde konuştu.

SOYKIRIMLARI UNUTMAYACAĞIZ

Göksu, İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırımlara da değinerek “Biz Bosna’nın, Filistin’in soykırımlarını, Batı’nın bu topraklar üzerinde uyguladığı bütün soykırımları, dünyada insanlığın vicdanı olan bu milletin çocukları olarak unutmayacağız. Şunu bilsinler ki bizim inandığımız Allah zalimin zulmünü mutlaka bir gün başlarına yıkar, belki mühlet verir ama mutlaka o kanın içerisinde onlar boğulacaktır. Çünkü yaptıkları karşısında artı karşı titriyor. O çocuklar anneler, babalar, bombalar, hastaneler… İnsanın yapma ihtimali olmayacak şeyleri sözüm ona Batı dedikleri, medeni dedikleri ve medeniyetten nasibini almamış yamyamlar tarafından Gazze’de katil yüzlerini teker teker görüyoruz” ifadelerini kullandı.

FİKİRLERİNİ VE MÜCADELESİNİ TEKRAR HATIRLAMALIYIZ

Oruç Reis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Enes Şahin, “Aliya İzzetbegoviç, bir devlet adamı ve aynı zamanda bir fikir adamıdır. Fikir dünyasının temelini, ‘İslam Deklarasyonu’ adlı eserinde bahsettiği İslam halklarının bir çatı altında toplanmaları zarureti oluşturur. Bu yolda karşılaşılacak engellere ve bu engellerin nasıl aşılacağına değinir. Aliya İzzetbegoviç, Müslüman halkların hakiki istiklale kavuşabilmeleri için artık bir mucize beklemek yerine çok çalışmaları gerektiğini söyler. Aliya’nın yapmış olduğu bu tespitler günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. İçinde bulunduğumuz şu günlerde Filistin’de yaşanan ve başta Müslümanlar olmak üzere tüm insanlığı sarsan menfur vakalar, Aliya İzzetbegoviç’in fikirlerini ve mücadelesini tekrar hatırlamamız gerektiğini anlatıyor” diye konuştu.

Diğer Haberler