Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Haziran 2023

ABONE OL

AYŞE ŞASA ŞEHİR EKRANI TV’DE ANILDI

Hayatı boyunca hakikati bulmaya çalışan ve bunu yaparken de pek çok eser kaleme alan senarist Ayşe Şasa, vefatının 9. yılında Şehir Ekranı TV’de düzenlenen özel programla anıldı.

Türk sinemasına ve kültür hayatımıza kalemiyle derin izler bırakan usta senarist ve yazar Ayşe Şasa vefatının 9. yılında Esenler Belediyesi yayın organı Şehir Ekranı TV’de anıldı. Yazar Cihan Aktaş ve yönetmen Murat Pay’ın konuk olduğu “Vefatının 9. Yılında Çağdaş Bir Derviş: Ayşe Şasa” adlı program, canlı olarak izleyiciyle buluştu.

GÖLGESİNİ FERAHLATAN BİR AYNA GİBİ

Türk sinemasıyla tanışmasının yegâne müsebbibinin Ayşe Şasa olduğunu söyleyen yönetmen Murat Pay, “Ayşe Hanım’ın tasavvufla alakalı sinemada bir girişim yaptığını biliyoruz. Ayşe Hanım’ın aslında burada vurgulamak istediği sinema yapmak isteyen bir kişi için kendi kültürel hafızasıyla temas kurma noktasında tasavvuf bağlamının bize en kısa yolu sağlayabileceğidir. Aslında bir yöntem öğretiyordu. Ayşe Hanım hep ayna gibi olmuştur. Gölgesinde boğan değil de gölgesinde ferahlatan bir aynadır. Tecrübesini anlatırken de ayna olabilme meziyetini kullanmıştır” dedi.

DEVAMLI YOLDA OLAN BİRİSİYDİ

Programda konuşan yazar Cihan Aktaş ise senarist Ayşe Şasa ile anılarına değinerek onun devamlı özgünlüğü aradığını şu sözlerle aktardı:

“Çok sevdiğim, bende yer etmiş filmlerin Ayşe Şasa’ya ait olduğunu fark ettim. Kendisinde mevcut sorular üzerinden bir düzen kurmasıyla beni çok etkileyen biridir. Ayşe Hanım’ın halkı dinlemesi ve halktan öğrenmeyi öğretmesi ona olan hayranlığımı artıran niteliklerdendir. Ayşe Şasa, sürekli kendine katan devamlı özgün bir şeyin arayışında olan ve devamlı yolda olan birisiydi.”

Diğer Haberler