Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Haziran 2023

ABONE OL

ATIKSIZ MUTFAK ATÖLYESİ ÇEVRE GÜNÜ’NDE GÖYNÜK’TEYDİ

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Atıksız Hayat Atıksız-Mutfak Atölyesi’ eğitmen ve öğrencileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, ‘Sakin Şehir Göynük’ü ziyaret etti. Göynük Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda “Mutfakta Coğrafi İşaretli Ürünler Atölyesi” ile mutfaklardaki israfa dikkat çekildi.

Yaklaşık bir yıldır çeşitli program ve atölyelerle mutfaklardaki israfa dikkat çeken Esenler Belediyesi, bu kez ‘Sakin Şehir Göynük’teydi. ‘Atıksız Hayat-Atıksız Mutfak Atölyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında hayata geçirdiği programa atölye eğitmeni Şef Esat Özata ile öğrenciler katıldı. Programda ilk olarak Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya’yı ziyaret eden öğrenciler, ardından şehir gezisine katıldı.

YÖRESEL LEZETLER TANITILDI

Programda eğitmen Özata ve atölye öğrencileri, Üreten Eller Kadın Kooperatifi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şef Esat Özata, kadınların ürettiği eriştelerden Göynük’ün yöresel lezzetlerinden biri olan “Bolu Usülü Keşli Cevizli Erişte” yemeğini yaptı. Yapılan atölye ile yörenin coğrafi işaretli ürünlerini tanıyan öğrenciler, mutfakta sıfır atıkla ilgili bilgi aldılar.

İLK DEFA SAKİN ŞEHRE GELDİK

Programa katılan öğrencilerden Nesrin Özdemir, “Program çok verimli geçti. Atölyemizde mutfaklardaki ürünleri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini öğrenmiştik. Bugün de burada coğrafi işaretli ürünler hakkında bilgi aldık. İlk defa bir sakin şehre geldik. Erişteyi ilk defa farklı bir şekilde tattık.  Her şey çok güzeldi” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler