Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2011

ABONE OL

Arıkan’dan mutlu aile sırları

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurum içi personel eğitim seminerlerinin üçüncüsünde konuşan aile koçu Münir Arıkan, “Mutlu olmak için tüm aileyi bir arada tutmamız gerekiyor” dedi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere personel ile birim müdürleri katıldı. Barkovizyon gösterisi eşliğinde “Huzur, Mutluluk ve Başarı İçin Aile İçi İletişim” başlığı altında konuşan Arıkan, dünyadaki en büyük gücün “çocuk” olduğunu söyledi. Ailelerin çocuklarını geleceğe iyi bir şekilde hazırlamaları gerektiğine dikkat çeken Arıkan, çocukların televizyon izlerken hipnoz, oyun oynarken sarhoş ve uyurken narkoz etkisinde olduklarını belirterek, “Onlar bir şeylerle meşgulse, rahatsız etmeyin. Bırakın işlerini tamamlasınlar. Onlarla empati kurun. Asla dövmekten ve ceza vermekten yana olmayın” dedi. “Hiçbir başarı, başarısızlığı telafi edemez” diyen Arıkan, aile içi iletişimde paylaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, yaşanılan veya öğrenilen her şeyin aile üyeleriyle paylaşılması gerektiğini söyledi.

Aile zekâsı çok önemliKişinin hayatında aile zekâsının büyük bir yeri olduğuna dikkat çeken Arıkan, “Aile zekâsı eksik olan çocuklarda davranışlar, hal ve hareketler de farklıdır” dedi. Aile içi iletişimde bireylerin birbirine olan güven duygusunun önemli olduğunu vurgulayan Arıkan, “Güven olmayan yerde huzur ve mutluluğu beklemek boşuna” dedi. Aile üyelerinin birbirlerine her konuda destek olması gerektiğini vurgulayan Arıkan, dargınlıkların ve kırgınlıkların bir kenara bırakılıp, sevgini ön planda olmasının ve barışçıl davranılmasının doğru olduğunu söyledi. “Mutlu olmak için tüm aileyi bir arada tutmamız gerekiyor” diyen Arıkan, uzun ömrün sırrının güçlü dostluk ve arkadaşlık bağları ile aile ilişkileriyle ilgili olduğunu ifade etti.

İlişkiyi germezseniz problem çıkmazKonuşmasını daha etkili kılabilmek için pratik uygulamalar da yapan Arıkan, sahneye biri bayan diğeri erkek olmak üzere 2 personeli çıkartarak aile içi iletişimini karı- koca bağlamında değerlendirdi. Eline aldığı ipin uçlarından personellere tutturan Arıkan, ipi ilişkiye benzeterek, “İlişkiyi germezseniz problem çıkmaz” dedi.  Uzun zaman devam eden anlaşmazlıkların, her iki tarafın da hatalı olduğunun bir göstergesi olduğunu vurgulayan Arıkan, sevgi ve hoşgörüyle her şeyin üstesinden gelinebileceğini söyledi. Her ailenin bir hayali olması gerektiğini vurgulayan Arıkan, “Aileniz için kutsal bir birliktelik sözleşmesi yazın, bunun için bir aradayız deyin. Bunu da çerçeveletip evinizin bir köşesine asın” dedi. Aile üyelerinin birbirlerine değer vermesinin önemli olduğunu kaydeden Arıkan, “Hayat, bir servis yapma sanatı. Servisi iyi olan kazanıyor” diyerek konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler