Öneri ve Talep Formu
AİLE

Huzurlu Aile Sohbetleri” programı kapsamında Esenlerlilerle buluşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, aile kavramının önemine dikkat çekti.

Eklenme tarihi 26 Ekim 2021

ABONE OL

AİLE DANIŞMANI SALİHA ERDİM ESENLERLİLERLE BULUŞTU

“Huzurlu Aile Sohbetleri” programı kapsamında Esenlerlilerle buluşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, aile kavramının önemine dikkat çekerek “Aile; malı, canı, nesli, dini ve aklı korumak için var. İyilik ve güzellik ailede başlamalıdır” dedi.

Esenler Belediyesi, “Huzurlu Aile Sohbetleri” programı kapsamında Aile Danışmanı Saliha Erdim’i Esenlerli vatandaşlarla buluşturdu. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa çok sayıda vatandaş katıldı. Programda aile içi iletişime ve ailenin önemine değinen Erdim, pek çok tavsiyelerde bulundu.

AİLE OLARAK BİRBİRİMİZE EMANETİZ

Eşlerin birbirlerini aile içinde onarıp güçlendirmesi gerektiğini belirten Erdim, “Her birimizin ayrı ayrı ihtiyaç duyduğu bir konuya değinmek istiyorum. Bu da içeride başka dışarıda başka oluşumuz. Yani dışarıda birilerine değer verip içeride vermememiz. İnsan var olmasıyla, iyidir, değerlidir, güzeldir. İnsan Allah’ın kıymetlisi ve göz bebeğidir. Allah bizleri birbirimize nikâhla helal kıldı. Biz mümin kardeşler olarak potansiyel değerlerimizi daha iyi bir şekilde ortaya çıkarmak için varız. O zaman bunun çekirdeği ailedir. Bütün iyilikler içeriden dışarıya doğru olur. Bütün güzelliklerin yönü içeriden dışarıya doğrudur. Aile, bizim mahrem alanımızdır. İç yapılanmamızdır. Eğer bir iyilik varsa ailede başlamalıdır. Bir güzellik varsa o ailede oluşmalıdır” ifadelerini kullandı.

BİZİ MANEVİYAT AYAKTA TUTAR

Günümüzde yaşanan psikolojik sorunların kökeninde genetik faktörlerle birlikte anne ve baba tutumunun da çok etkili olduğunu belirten Erdim, şunları kaydetti: “Biz ailede iyi olma, güzel konuşma, değer katma, saygılı davranma, ailede gerçek kulluğu yaşama konusunda kesintisiz bir çaba içerisine girmeliyiz. Bugün yaşanan depresyon, panik atak, korkular ve takıntıların tamamının kökeninde genetik etkenler ile beraber anne baba tutumu faktörü var. Genetik olarak bu hastalıklara yatkınlığı olmayanların bile hasta olduğunu görüyoruz. Karşısındakinden sevgi göremeyen değersizleştirilen bir insan kendi davranış ve tutumunu nasıl sürdürebilir? Allah ve Efendimiz ile bilgileri gündeminde canlı tutarak ve sırtını Allah’a dayayarak. Yoksa bizi hiçbir psikiyatrik ilaç, hiçbir psikiyatrik kuram, hiçbir sosyal destek maneviyat kadar ayakta da tutmaz, sabit de tutmaz. Sürdürülebilir bir ahlâkı da sağlayamaz. Dolayısıyla bizi yoktan var eden, sahibimiz, malikimiz en Yüce Rabbimi diyor ki “Ben her an seninleyim, sen benimle misin?”

Belediyemizin Kadın ve Aile alanındaki hizmetlerine ve etkinliklerine dair haber ve duyurularına ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer Haberler