Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Aralık 2018

ABONE OL

Ahşap Oymanın İnceliklerini Öğrendiler

'Vefa Buluşmaları' kapsamında Esenlerli öğrenciler, ahşap oyma ustası Hüsamettin Yivlik'i ziyaret ederek, ustanın sanat hayatından ve tecrübelerinden faydalandılar.

‘Vefa Buluşmaları’ kapsamında Esenlerli öğrenciler, ahşap oyma ustası Hüsamettin Yivlik’i ziyaret ederek, ustanın sanat hayatından ve tecrübelerinden faydalandılar.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Vefa Buluşmaları’ kapsamında Esenlerli gençler, ahşap oyma ustası Hüsamettin Yivlik’i ziyaret etti. Esenler Sanat Evi (ESEV) öğrencilerini ağırlayan Yivlik, sanat hayatıyla ilgili anılarını ve tecrübelerini paylaştı.

ÇOCUKLUĞUMDA GÖRDÜKLERİM HAFIZAMA İŞLEDİ

Çocukluğunda sanata dair ne varsa medreseler, çeşmeler ve camilerden öğrendiğini ve bu bilgilerin hafızasına kaydolduğunu söyleyen Yivlik, “Çocukluğumda farkına varmadan gördüğüm eserler camilerdeki boyamalar, taşlardaki işlemeler oymalar hafızama kaydedilmiş. Benim dikkatimi çekmeyecek şeyler bile hafızamda yer etmiş. Bilmeden gördüğümüz o şeyler büyüdüğümüzde geri geliyor. Sanat hayatıma atıldığımda da bu dokümanlar aklıma geldi ve bunun üzerine araştırmalar yaptım. Memuriyette ek gelir olsun diye sedefkar olan dayıma yardımcı oluyordum. Aletlerle kendi kendime çalışmalar yaptım. Daha sonra dayımın bana incelikli işleri vermesi kendime olan güvenimi artırdı. 1982’de memuriyetten ayrıldım ve kendi atölyemi açtım. Önce ahşapla başladım sonra oyma aletlerimi tamamlayıp oyma yapmaya başladım. ” şeklinde konuştu.

“CEVİZİN HİKAYESİ”Nİ ANLATTI

“Cevizin Hikayesi” isimli çalışması üzerine konuşan Yivlik, “Ben genelde ceviz ağacıyla çalışıyorum sert bir ağaç olmasından dolayı. Ağacın tâbi olan güzelliği de göz önüne alarak kompozisyonlarımı oluşturuyorum. Çalışma safhasında düşünüp tefekkür ediyorsunuz; cevizin meyvesi yeniyor, kabuğu sobada yakılıyor ve yeşil kısmından boya yapıyoruz. Dolayısıyla ziyan edilen hiçbir şeyi olmadığı için, ben de cevize ait olan her şeyi cevizin suyunu, yaprağını, meyvesini, ağacını bu çalışmamda bir araya getirdim” sözlerini aktardı.

SANATTA EN ÖNEMLİ ŞEY SABIR

Öğrencilere tavsiyeler de veren Yivlik, sanatta en önemli şeyin sabır olduğunu ifade ederek, “Sanat aylar, yıllar sürebilecek işlerden oluşuyor, önce sabırlı olmak lazım. Zaten dinimizin icabı sabır, bizim sanatımız da dini yansıttığı için sabrı tavsiye ediyorum. Sabrettikten sonra her şey oluyor.” dedi.

Diğer Haberler