Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ekim 2023

ABONE OL

AHİLİK GELENEĞİ ESENLER’DE YAŞATILIYOR

Esenler Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan “800 Yıllık Esnaf Teşkilatı: Ahilik” kitabı okuyucusuyla buluştu. Ahilik teşkilatını tüm yönleriyle ele alan eser, Ahilik Haftası kapsamında Esenler’de bulunan esnaflara da hediye edildi.

Türkiye’nin kültürel dokusunu yansıtan ve en önemli mihenk taşlarından biri olan Ahilik geleneği, Esenler Belediyesi tarafından çıkarılan “800 Yıllık Esnaf Teşkilatı: Ahilik” kitabıyla yeniden tahkim ediyor. Esenler Belediyesi Kültür Yayınları tarafından Ahiliğin çağları aşan değerlerini konu edinen eser, Ahilik mirasını geniş bir perspektiften ele alarak okuyuculara önemli bir kapı aralıyor. Ahilik Haftası kapsamında Esenler’de bulunan esnaf ve sanatkârlara rehber edinmeleri üzerine hediye edilen eserle Ahilik geleneğinin yeniden yaşatılması hedefleniyor.

KAYNAK NİTELİĞİ TAŞIYOR

Devlet-i Aliyye’nin kurucu unsurlarından biri olan Ahilik, “800 Yıllık Esnaf Teşkilatı: Ahilik” eseriyle unuttuğumuz değerleri bizlere yeniden hatırlatıyor. Eser, bu öncü kurumun kuruluşu, teşkilat yapısı, eğitim sistemi, Osmanlı’daki Ahilik teşkilatı ve Ahiliğin günümüze yansımaları başlıklarıyla esnaf ve sanatkârlara rehberlik ederken konuya ilgi duyan vatandaşlar için de önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

Diğer Haberler