Öneri ve Talep Formu
7 DİLDE MEVLİD (6)

7 dilde Mevlid-i Şerif dinleyenleri mest etti.

Eklenme tarihi 7 Kasım 2022

ABONE OL

7 DİLDE MEVLİD GÖNÜLLERİ MEST ETTİ

Geçtiğimiz sezonu Mevlid-i Şerif’in müellifi Süleyman Çelebi’ye atfeden Esenler Belediyesi, “2022 Süleyman Çelebi Yılı” kapsamında sanat yönetmenliğini Mustafa Demirci’nin üstlendiği “7 Dilde Mevlid” programına ev sahipliği yaptı.

Esenler Belediyesi, Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınarak Peygamber sevgisini gönüllere nakşeden Mevlid-i Şerif’in 7 dilde okunduğu bir programa ev sahipliği yaptı. Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen program, Türk dünyası ile ortak değerleri, kültürel ve sanatsal aktiviteleri canlandırmak ve bu değerler üzerinden Süleyman Çelebi’ye ait mevlid mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Müziğin evrensel gücünü kullanarak Türk- İslam dünyasının ortak değeri olan Süleyman Çelebi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen programda başta Türkçe olmak üzere Arapça, Kürtçe, Arnavutça, Boşnakça, Gürcüce ve Çerkezce dillerinde mevlid okundu. Köklü geleneği hafızalarda yeşerten programın sanat yönetmenliğini ve sunumunu Mustafa Demirci üstlendi. Programda mevlithanlar Asım Akkuş, Rıfat Ablay, Seyfettin Harunî, Orhan Demirarslan, Flamur Kasami ve Hafız Yusuf Akçay okudukları mevlid-i şeriflerle gönülleri mest etti. Program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve yapılan dua ile son buldu.

MUHTEŞEM BİR ESER DİNLEDİK

Programda duygu dolu anlar yaşandığını ifade eden Mustafa Demirci, “Esenler Belediyemiz, 2022 Kültür Sanat sezonunu, Süleyman Çelebi’ye atfetmişti. 7 dilde okunan mevlid programıyla bu sezonu taçlandırmış olduk. Bu akşam gönül coğrafyamızda farklı dillerde, farklı duygularla Efendimiz (SAV)’e yazılmış olan muhteşem eseri dinlemiş olduk. Merhum Süleyman Çelebi Hazretlerinin duasının bir kabulü gibi değerlendirdik. Çok duygulandık. Bu etkinlik Peygamber Efendimizin hem edebi olarak hem de müzikal olarak mevlid formuyla nasıl anıldığını ve farklı dillerde nasıl icra edildiğini örneklemesi bakımından da çok önemli bir programdı” ifadelerini kullandı.

“MERHABA” ESENLER’DE PERDE AÇTI

Diğer yandan Esenler Belediyesi, Mehmet Emin Kaplan’ın yazıp yönettiği “Merhaba-Kurtuluş Vesilesi” adlı tiyatro oyununun galasına ev sahipliği yaptı. 2022 Süleyman Çelebi Kültür Yılı kapsamında seyirciyle buluşan oyun, mutasavvıf – şair Süleyman Çelebi’nin hayatını ve Mevlidi- Şerif’in yazılış sürecini konu alıyor.

Yönetmen Mehmet Emin Kapan, “UNESCO 2022 yılını Süleyman Çelebi Yılı ilan etti. Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı. Buna binaen Cumhurbaşkanımız da 2022 yılını Süleyman Çelebi Yılı ilan etti. Bu konuda çeşitli etkinliklerin yapılmasıyla ilgili bir talimatı oldu. Bu anlamda Esenler Belediyesi, böyle bir proje üzerinde çalıştı. Bizlerden hiçbir zaman desteklerini esirgemediler. Başta Tevfik başkanımız olmak üzere kültür-sanattan arkadaşlar sürecin başlangıcından bugüne hep yanımızda oldular. Onların hiçbir eksikliğini hissetmedik. Neticede ortaya güzel bir çalışma çıktı. Oyunda Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif’i hangi saikle yazdığını vurgulamak istiyoruz. İnanın insanların çoğu ‘Niçin Mevlid-i Şerif yazılmış?’ konusunda bilgi sahibi değiller. Bunun altını çizmek istedik. O döneme bir atıfta bulunduk. 10 dönem nasıl geçmiş, ona odaklandık. Bunu oyunda göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Esenler Belediyesi kültür sanat etkinliklerini takip etmek için etkinlik takvimine tıklayınız.

Diğer Haberler