Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Kasım 2023

ABONE OL

4. ESENLER FİLM FESTİVALİ’NİN ETKİNLİK PROGRAMI AÇIKLANDI

Esenler Belediyesi tarafından 15- 19 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan 4. Esenler Film Festivali’nin etkinlik programı, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda, festivalin bu yılki onur ödülü ve vefa ödülü sahipleri ile Kısa Film Yarışması’nda finale kalan 10 kısa film ve Kısa Film Yapım Desteği'nde yarışacak 10 proje kamuoyuyla paylaşıldı.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Esenler Film Festivali’nin etkinlik takvimi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.  Toplantıda, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, 4. Esenler Film Festivali Genel Koordinatörü Muhammet Emre Yapraklı ve festivalin kısa film yapım destek jüri üyelerinden Halil Kardaş, organizasyonla ile ilgili detayları açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıya gazeteciler, köşe yazarları, finalistler ve jüri üyeleri katıldı. Bu yıl ‘umut’ temasıyla 5 gün boyunca sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin ‘onur ödülü’ ve ‘vefa ödülü’ sahipleri de kamuoyuyla paylaşıldı.

KISA FİLM PLATOSU KURMA SÖZÜMÜZ VAR

Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, “Esenler Belediyesi kültür sanat alanında ciddi çalışmalara imza atıyor. Bu anlamda kültür müdürümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. Başkanımızın bir kısa film platosu kurma sözü vardı. İnşallah onu da hayata geçirmek nasip olur. Ayrıca geçtiğimiz yıl kısa film ve belgesel salonumuzu sinemaseverlerle buluşturduk. Türkiye’de bir ilk olan bu projeye bir ilçe belediyesi olarak öncülük etmemiz çok değerli” şeklinde konuştu.

FİLİSTİN SİNEMASINDAN SEÇKİLER SUNULACAK

4. Esenler Film Festivali Genel Koordinatörü Muhammet Emre Yapraklı, bu yıl ‘umut’ temasıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacaklarını kaydederek “Bu sene Esenler Film Günleri olarak adlandırdığımız organizasyonumuza Esenler Film Festivali olarak devam ediyoruz. Başkanımızın vizyonu ve festival ekibimizin çalışkanlığıyla festivale dönüşmek bizleri çok mutlu etti. Umarım bu istikrarımız önümüzdeki zamanlarda da devam eder. Teması‘umut’ olan festivalimizin içeriğini çok sayıda etkinlikle doldurduk. Bugünlerde canımızı yakan bir zulüm var. Filistin’de yaşananlar hepimizi derinden sarsıyor. Bu nedenle Filistin sinemasına dair bir seçki ortaya koyacağız. Filistin sineması temalı bir panel gerçekleştireceğiz. Filistinli sinemacıları online bağlantılarla festivalimizde ağırlayacağız. “Uluslararası Ortak Yapımlar Paneli” de düzenleyeceğiz. Festivalde usta yönetmen, senarist ve yapımcılar “Ustalık Sınıfı” ile sinemaya dair önemli bilgileri meraklılarıyla paylaşacak. Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek film seçkilerinin yanı sıra 3 gün boyunca Atlas Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda da gösterimlerimiz yapılacak” dedi.

600’ÜN ÜZERİNDE KISA FİLM BAŞVURUSU

Yapraklı, bu yıl çok sayıda kısa filmin yarışmaya başvurduğunu  kaydederek “Katılımla ilgili bu yıl çok sevindirici gelişmelere şahit olduk. Jüri üyelerimizin hepsi birbirinden kıymetli. Bugün jüri üyelerimiz ve yapımcılarımız da bizlerle birlikteler. Bu yıl da festivalimiz kapsamında kısa film yapım desteğinde 60’ar bin TL’lik ödül veriyoruz. Bunun dışında ilk 10’a kalan 3 projeye de kurgu, renk ve ekipman desteği vereceğiz. Kısa film yarışmasında ilk üçe giren filmlere; 40 bin TL, 30 bin TL ve 20 bin TL verilirken finale kalan her filme gösterim telifi sunulacak. Böylece kimsenin kaybetmediği bir yarışma olacak” ifadelerini kullandı.

YILDIZI PARLAYAN FESTİVALLER UMUT VERİYOR

Toplantıda konuşan Esenler Kısa Film Yapım Destek jüri üyelerinden Halil Kardaş ise “Biz yapımcı olduğumuz için genellikle yetenekli genç arkadaşlarımızla filmler çekiyoruz.  Esenler Belediyesi’nin ne zaman kapısını çalsak bizleri hiçbir zaman geri çevirmedi. Desteklerini her zaman sürdürdüler. Özellikle son zamanlarda festivallerin sönük geçmesiyle bu tarz etkinliklerin yapılması bizlere umut veriyor. Bu şekilde yeni doğan ve yıldızı parlayan festivallerin olması sevindirici” diye konuştu.

ONUR VE VEFA ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

4. Esenler Film Festivali’nde onur ödülleri Türk dizi ve sinema sektörünün duayen senaristi; yönetmen ve yapımcı Osman Sınav, müzik ve tiyatro sanatlarını iç içe yaşayan usta oyuncu Ayla Algan ile Yeşilçam’ın ünlü ses mühendisi, film müziği bestecisi Necip Sarıcı’ya takdim edilecek. Bu yılın vefa ödülü ise vefatının 30’uncu yılı nedeniyle Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden Hulusi Kentmen’in olacak. Vefa ödülü, Kentmen’in torunu Melek Kentmen’e takdim edilecek.

Diğer Haberler