Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Eylül 2023

ABONE OL

“EVLİYA ÇELEBİ’NİN İZİNDE GEZİ YAZISI YARIŞMASI”NIN KAZANANLARI BELLİ OLDU

2022-2023 kültür sanat sezonunu ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi’ye ithaf eden Esenler Belediyesi, bu kapsamda gezi yazısı yarışması düzenledi. Edebiyatımıza yeni gezi yazıları ve yazarları kazandırmak amacıyla düzenlenen ‘Evliya Çelebi’nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması’nın sonuçları bugün açıklandı.

Esenler Belediyesi,  at sırtında Türk’ün ayak bastığı bütün coğrafyalara ve pek çok bölgeye yaptığı gezilerle on ciltlik “Seyahatname” adlı eseri insanlığa kazandıran Seyyah-ı Âlem Evliya Çelebi’ye ithafen bir gezi yazısı yarışması düzenledi. Herhangi bir ülke ya da mekân kısıtlaması olmaksızın yarışmacıların seyahat ettikleri yerlerdeki gözlem, duygu ve düşüncelerini gezi yazısı formatında kaleme alarak katıldıkları yarışmaya ilgi ise hayli yüksek oldu. Yarışmanın kazananları, belediyenin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden duyuruldu.

ÇEŞİTLİ ÖDÜLLERİN SAHİBİ OLDULAR

Tarihimize yeni eserler kazandırmak ve Evliya Çelebi’nin coğrafyasını gözler önüne sermek amacıyla düzenlenen yarışmada derece elde edenler çeşitli kriterler göz önüne alarak belirlendi. Jüri koltuğunda Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Prof. Dr. Şaban Sağlık, Doç. Dr. Fahri Maden, Kamil Uğurlu ve Taha Kılınç’ın oturduğu yarışmada birinci 10 bin TL, ikinci 7 bin 500 TL, üçüncü 5 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Yarışmanın mansiyon ödülleri ise 2 bin 500 TL. Yarışmanın kazananları ödüllerini 23 Eylül’de düzenlenecek Evliya Çelebi Kültür Sanat Sezon Kapanış Programı’nda alacak. Yarışamaya katılan eserler ise kitaplaştırılarak okurla buluşacak.

İşte yarışmanın kazananları ve eserleri:

  1. Fahri Alpyürür (Budapeşte Sırtlarındaki Gül Bahçesi)
  2. Adem Yulu (Ötekilerin Dünyası: Filipinler’in Sefalet Mahalleleri)
  3. Asiye Şefika Sümeyye Kapusuz Karakaya (Lübnan Dağlarında)

Yarışmada mansiyon ödülüne hak kazanan yarışmacılar ve eserleri ise şöyle:

– Armağan Can (Kalbinde Su Olan Şehir)

– Yaşar Bayar (Bursa’nın Cümle Kapısından Yansıyan Yitik Zaman Fotoğrafları)

– Firuze Yiğit (Mersiyeden Azade Diyar: Endülüs)

Diğer Haberler