Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Kasım 2023

ABONE OL

BOYKOTUN KÜLTÜR SANAT HALİ LİTROS SANAT’TA!

Yayınlandığı günden bu yana kültür sanat gündeminin nabzını tutan Litros Sanat Gazetesi yeni sayısında, “Kültür Sanat’ta Boykot Nasıl Olmalı?” başlıklı haberi manşete taşıdı. 67. sayısıyla meraklılarıyla buluşan Litros Sanat, birbirinden özel isimlerle gerçekleştirilen röportajları okuyucuların ilgisine sundu.

Esenler Belediyesi bünyesinde yayınlarına devam eden Dijital Kültür Sanat Gazetesi Litros Sanat; röportajlar, dosya haberler, köşe yazıları ile kültür sanata dair zengin ve özgün içerikler oluşturmaya devam ediyor. 67. sayısıyla okurlarıyla buluşan Litros Sanat, İsrail’in Filistin işgalini destekleyenlere karşı kültür ve sanat dünyasında yapılacak boykota dair “Kültür Sanat’ta Boykot Nasıl Olmalı?” başlıklı haberle dikkat çekiyor. Birbirinden özel isimlerle gerçekleştirilen röportajlara da yer veren Litros Sanat, okuyuculara yine zengin bir içerik sunuyor.

BOYKOT ETMEK BİR VİCDAN ÖDEVİDİR

İsrail’in yıllardır Filistin halkına uyguladığı zulmün son aylarda giderek artması ve yerini savaş suçu ve insanlık dışı eylemlere bırakması üzerine tün dünyada Filistin halkının direnişine destekler yağdı. Desteklerin yanı sıra sessiz kalanlar ve İsrail’e desteğini açıkça beyan edenlere karşı ise tavır ve boykot çalışmaları başladı. Gazeteci Ali Demirtaş ise “Kültür Sanat’ta Boykot Nasıl Olmalı?” sorusunu dünyaca ünlü piyanist Hüseyin Sermet, kültür sanat gazetecisi Gülcan Tezcan ve yazar Sadık Yalsızuçanlar’a sordu. Haberde Yalsızuçanlar, “Tepkinin, boykotun, karşı çıkmanın hemen her türlüsünün denenmesi ve ısrarla sürdürülmesi gerekir. Dünyanın kalbine zehirli oklar atan, insanlık kalesini darmadağın edenlere karşı durmak her vicdanın ödevidir” ifadelerini kullandı.

ONLARIN ALICISI OLMAK ONLARI DESTEKLEMEK DEMEKTİR

Sermet, “Onların uyguladıkları tavrı, birebir, onlara uygulamalıyız. Onların idaresinde olan sanat kurumlarından ve o zihniyetten herhangi bir şey beklemekse abesle iştigal. Ancak boykot fikrini şahsen sonuna kadar destekliyorum” dedi. Tezcan ise, “Alenen İsrail’in katliamını onaylayan, meşrulaştıran ifadeler kullanan yazarlar, müzisyenler, oyuncuların alıcısı olmaya devam etmek onların bu hastalıklı ideolojisini de onaylamak ve desteklemek anlamı taşır” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler