Öneri ve Talep Formu

Dede Torun Merkezimizde her yıl 900’e yakın dede, nine ve torunlarını ağırlıyoruz.

Dede – Torun Yaşam Merkezi

İstanbul'da ilk olma özelliğine sahip Dede-Torun Yaşam Merkezi, çocuklar için sevinç ve huzur anlamına gelen büyükleriyle paylaşımlarını artırabileceği verimli bir ortam sunuyor. Havaalanı Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz proje ile nineler ve dedeler, torunlarına miras bırakacakları güzel anılar biriktirecek.

Dede ve nineler için torun sevinç ve huzur anlamına gelmektedir. Dede ve ninelerin torunları ile ilişkileri, her iki taraf için de oldukça doyurucu ve ödüllendiricidir.

2011 yılında Davutpaşa Mahallesi’nde hizmete açtığımız İkinci Bahar Kıraathanesi’nin ardından ilçemizde ikamet eden büyüklerimize yeni bir sosyal yaşam alanı daha sunuyoruz. Kuşaklar arası bağları güçlendirip, çocuklarımızın dede ve nineleriyle güzel ve faydalı vakit geçirmesine imkân sağlıyoruz.

ÇINARDAN FİLİZE EN GÜZEL MİRAS

Çocuklarımıza köklerimizden gelen güzellikleri öğrenmeleri ve unutmamaları için elimizden geleni yapıyoruz. Bir ağaç misali köklerimize ne kadar bağlıysak sağlamlığımız o kadar dâim olur. Gençlerimiz tıpkı kökleri toprağa bağlı fidanlar gibidir. Kökleri ile toprağına ne kadar sıkı bağlanırsa, fırtınalara ve zorluklara karşı o kadar dayanıklı olur. İşte bu amaçla torunların dedelerinden ve ninelerinden öğreneceği çok şey var.

Bu ilişkinin sağlıklı ve başarılı oluşunun temelinde sevgi, saygı, dürüstlük ve içtenlik duyguları bulunuyor. Merkezimizde dedeler ve nineler torunlarına kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi aktararak; “Filizden Çınara” eğlenceli dakikalar geçirebilecek.

Dede - Torun Bir Arada

Dede-Torun Yaşam Merkezi’nde; dede ve ninelerimiz torunlarıyla güvenli, huzurlu ve donanımlı bir mekânda hem eğlenceli hem de eğitici etkinlikler yapabilecek. Geçmişine bağlı gençler yetiştirme hedefi ile yola çıktığımız bu projede büyüklerimiz torunlarıyla hoş vakit geçirme sevinci yaşarken, minik kardeşlerimizin de gelişimleri için faydalı aktiviteler yapabilecek.

Bu Merkezde Yok Yok!

Dede-Torun Merkezi’nde psikolog odası, öğretmenler odası, berber salonu, satranç salonu, el işi atölyesi, müzik odası, kafe ve toplantı odası bulunuyor. Vatandaşlarımız merkezde, psikolog desteğinden lezzetli yemeklere, satranç oyunundan el işi atölyesine, müzik odasından berbere kadar birçok olanaktan yararlanabilecek. Eğlenirken öğrenecek ve dede-torun aktarımının keyfine varacak.

Geleceğe En Güzel Miras

Merkez ile dedeler ve torunlar arasındaki ilişkiler, yani kuşaklar arası iletişim güçlenerek; unutulmaması ve yaşatılması gereken geleneklerimizin gelecek kuşaklara birincil ağızdan aktarılması sağlanıyor. Merkezimizde, uzman eğitmenler eşliğinde, geleneksel oyunlardan, eğitici etkinlere kadar birçok aktivite ile zamanlarını en faydalı şekilde değerlendirebilecekler.

Diğer Projeler