Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Mete SEZGİN - Şafak ÜNÜVAR

Çizgi Yayınları

Yavaş Şehir, Sürdürülebilir ve Şehir Pazarlaması Ekseninde

Modern ve hızlı ve çabucak tüketilen dünyada, huzuru bulabilmek yavaş ve sakin bir yaşam ile mümkün olmaktadır. Bundan hareketle, dünya genelinde 1986 yılında temellerinin atıldığı “yavaş hareketi” gün geçtikçe önem kazanmaktadır. İlk olarak bu hareket, Roma İspanyol Merdivenleri’nde meydanın estetiğinin bozulacağı gerekçesiyle, bir fast food dükkânının açılmasını protesto edenler tarafından gündeme getirilmiştir. Bugün ise, Cittaslow, (yavaş şehir) uluslararası 151 üye kent ile 24 ülkede faaliyet göstermektedir.

Sürdürülebilirlik ve şehir pazarlaması ekseninde yavaş şehir isimli bu çalışma, turizm ve şehir pazarlaması çerçevesinde yavaş şehir konusunu detaylı biçimde ele almaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, sürdürülebilirlik kavramı açıklanmaktadır. Kavram üzerinden, sürdürülebilir kent modeli üzerine tartışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, şehir pazarlaması ve marka kentler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümün konusu, hızlı modern hayatı eleştiren ve hayatın birçok alanındaki kültürel değişimi savunan toplumsal harekete, yavaş hareketi (slow movement)dir. Yavaş hareket, hızlı modern hayatı eleştiren ve hayatın birçok alanlarında (yeme-içme biçimi, yaşam, ekonomik hayat, trafik, ilişkiler, vs.) hız ve modern tüketim kalıplarını dönüştürecek bir kültürel değişimi savunan toplumsal harekettir. Yavaş hareket çerçevesinde yer alan kriterler, yavaş yemek, yavaş şehir, yavaş yaşam-sağlık, yavaş sanat, yavaş taşarım, yavaş politikalar, yavaş seyahattir. Bu kriterlerden biri olan ve kitabın temel konusunu oluşturan yavaş şehirler, dördüncü bölümde ele alınmıştır. Yavaş şehirler, kriterleri, manifestosu, pazarlaması ve dünyada – Türkiye’de örnekleri açıklanmıştır.

Yavaş şehir hareketine, Türkiye’den ilk katılan kent 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesidir. Ardından Muğla’nın Akyaka, Aydın’ın Yenipazar, Çanakkale’nin Gökçeada, Sakarya’nın Taraklı, Isparta’nın Yalvaç, Kırklareli’nin Vize, Ordu’nun Perşembe ve Şanlıurfa’nın Halfeti ilçeleri harekete dahil olmuştur. Bu çalışma, bir yaşam felsefesi ve tarzı olan yavaş hareketi hakkında hazırlanmış, detaylı bir incelemedir. Ayrıca kitapta, yavaş şehir olmak isteyen küçük şehirlere tavsiyelerde bulunulmuştur.

Diğer Şehir Kitapları