Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Turgut CANSEVER

Osmanlı Şehri

Turgut Cansever’in, yayınlanan diğer kitaplarında olduğu gibi, bu kitabında da konu, şehir, mimari, planlama, sanat, üslup vb. meseleler ele alınmaktadır. Cansever’in“insanın, hayatını düzenlemek üzere meydana getirdiği en önemli, en büyük fiziki ürün ve insan hayatını çerçeveleyen yapı” olarak tanımladığı şehir, “İslam kültürlerinde cennet tasavvurunun bir yansımasıdır”.

İnanç sahibi her insanın ulaşmayı ümit ettiği cennet tasavvuru, İslam toplumlarında hayat çerçevesini belirtmektedir. Dolayısıyla, bu kitapta yer alan tüm yazılar, “Osmanlı Şehri” diğer bir deyişle “Osmanlı Cenneti” başlığı altında derlenmiştir. Timaş Yayınları’ndan çıkan bu eserde Cansever, Osmanlı’nın kendine has şehir ve konut kültüründen bahsetmiştir.

Dönemin Avrupa mimarisinde yer alan, bulvarlar ve cetvelle çizilmiş düz yolların aksine, Osmanlı, varlığın kuvvetler hiyerarşisine sadık kalmıştır. Şehir ve devlet yönetimi konusundaki ilkelere de değinen Cansever, Osmanlı’dan günümüze kadarki mimari ve yapı sektöründeki değişimleri de ele almıştır.

Diğer Şehir Kitapları