Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Doç. Dr. Nureddin NEBATİ Bilim Kurulu Üyesi

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Emine’dir. Siyaset bilimi uzmanı Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora unvanını aldı.

Tekstil ile uğraşan Nebati, akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliği’nde bulundu. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi’dir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV üyeliği devam etmektedir.

AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde MKYK üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak 2014 – 2015 yılları AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. ve 26. dönemde İstanbul, 25. dönemde Şanlıurfa milletvekili ve 28. dönemde Mersin milletvekili seçildi. 2018-2021 yıllarında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı görevini yürüten Nebati, Aralık 2021- Haziran 2023 tarihleri arasında Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.