Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Eklenme tarihi 8 Kasım 2023

Uluslararası Şehircilik Paneli

Esenler Belediyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü kapsamında “Uluslararası Şehircilik Paneli” düzenledi.

Esenler Belediyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi’nin düzenlediği İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı panelde sürdürülebilir şehirler, şehircilik anlayışı ve kentsel dönüşüm konularına değinildi.

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby, Mimar Doç. Dr. Serhat Başdoğan, Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu, Yüksek Mimar Özlem Özbilen ve ünlü Şehir Plancısı Profesör Carlos Moreno katıldı.

MORENO: 15 DAKİKALIK ŞEHİR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRACAK

Panelin ikinci oturumuna online olarak katılan dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno ‘15 Dakikalık Şehir” teorisinin ayrıntılarından bahsetti. Moreno, “Yaşam tarzımızı değiştirmek, daha sağlıklı ve gelişmiş şehirler kurmak için çalışıyoruz. Türkiye’deki şehirlerin de bir sürü ekonomik kaynaklı sorunları oluyor. Geliştirdiğimiz proje ile daha kolay ve düzgün şehirler kurmuş olacağız. Günlük aktivitelerimizi daha kısa zamanda yapabileceğiz. Hem hayatımızı kolaylaştıracak hem de ekonomimizi yükseltecek. Aynı zamanda iş fırsatı da yaratılmış olacak” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmacılar

  • Moderatör: Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer
  • Şehir Plancısı Prof. Carlos Moreno – 15 Dakikalık Şehir
  • Ali Faruk Göksu – Sürdürülebilir Şehircilik
  • Doç. Dr. Serhat Başdoğan – İstanbul Depremi ve Diğer Olası Afetlere Karşı Şehirlerin Dayanıklılığı Nasıl Arttırılır?
  • Yüksek Mimar Özlem Özbilen – Dünya’dan Kentsel Dönüşüm Örnekleri
  • Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby – Günümüzde Şehir Plancısının Rolü

Yer ve Zaman

Panel, 8 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Diğer Etkinlikler