Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Eklenme tarihi 8 Kasım 2015

Medeniyet ve Şehir Bilinci Sempozyumu

Geleceğe kalıcı eserler bırakmak için kent bilinci ve köklü bir medeniyet tasavvuru ile yola çıkan Esenler Belediyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir ve Düşünce Merkezi ile ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği  gençleri yarınlara hazırlıyor.

Bu amaçla düzenlenen geleceğin mimarlarına, kent bilimcilerine, göçmen ve mülteci hakları savunucularına şehre dair söylemek istediklerini aktarabildikleri bir ortam sunmanın hedeflendiği Medeniyet ve Şehir Bilinci Sempozyumu 2 gün sürdü.

GENÇLERE SEMPOZYUM FIRSATI

Sempozyumla birlikte sosyologlar ve danışmanlar eşliğinde kazandırılan farkındalık dersleri sonrasında gençlere kendi sempozyumlarını yapma yolu da açılıyor.

6 hafta süresince medeniyet ve şehir profiline ışık tutan eğitimler sonucu katılım gösteren imam – hatip ve üniversite öğrencileri kendi sempozyumlarını gerçekleştirdiler.  “Medeniyet ve Şehir Bilinci” başlığı altında 2 günlük sempozyum sayesinde “medeniyet” ve “şehir bilinci” konularına farklı bir açıdan bakmanın ilk adımlarını atmış oldular.

ŞEHİR DERSLERİ

Eğitimler kapsamında konularında uzman isimler ve akademisyenler tarafından ‘Şehir Tarihi’, ‘Kent Ütopyaları’ , ‘Şehir, Din, Sanat’, ‘Şehir ve Medeniyet’, ‘Şehir Yönetimi ve Küresel Şehirler’, ‘Şehircilikte Yeni Yaklaşımlar’, ‘Kent Estetiği’, ‘Şehir Sosyolojisi’, ‘Kentsel Mimari ve Toplum’, ‘Şehir, Çevre ve Ekoloji’ ve ‘Şehir ve Göçmen Algısı’ konularında dersler verildi.

Sempozyum Takvimi

8 Kasım 2015 

  1. Oturum

Şehir ve Mimari

Kentsel Dönüşüm

Küresel Şehirler

Kent ve Estetik

  1. Oturum

Şehir Sosyolojisi

Şehir ve Din

Şehir ve Sinema

Şehir ve Ekonomi

  1. Oturum

Mültecilik ve Hukuki Durum

Mültecilerin Sosyal Hayata Etkileri

Kültürel Etkileşim

Sempozyum Yeri ve Zamanı

Türkiye’de öğrencilerin şehir ve medeniyet alanındaki fikirlerini sunduğu sempozyum, 8 Kasım 2015 Pazar günü saat: 15.00’de Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Konuşmacılar

Moderatörler:

Yunus Çolak –  Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Erol Erdoğan – İlahiyatçı, Sosyolog

Demet Tezcan – Yazar

Diğer Etkinlikler