Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi

Kentsel Dönüşüm

Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi 2013 yılı atölye çalışmaları arasında yer alan Kentsel Dönüşüm Atölyesi bir sempozyumu gerçekleştirerek kentsel dönüşüm olgusunu her yönüyle incelemeye çalışmıştır.

Ülkemizde Esenler’de başlayan büyük dönüşüm yine Esenler Belediyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi’nin ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortaklaşa 5-6 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlediği Sürdürülebilir Şehir İçin Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu ile akademi gözüyle kentsel dönüşüm çalışmalarına ışık tutmuştur.

Uluslararası konuşmacıların örnek kentsel dönüşüm çalışmaları sunumlarıyla ülkemizde ki çalışmalar ile yurtdışında ki çalışmaların da karşılaştırılabilme imkanının bulunduğu sempozyumda toplamda 5 oturumda 20 sunum gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu kitabı Kentsel Dönüşüm Atölyesi editörlüğünde yayıma hazır hale getirilecek ve bir Şehir Düşünce Merkezi yayını olarak  yayımlanacaktır.

Şehir İçin Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu’nun proje yürütücülüğünü Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu (Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Av. Özlem Zengin, Prof. Dr. M. Ebru Erdönmez Dinçer, Doç. Dr. Aynur Atmaca Can, Doç. Dr. Murat Şentürk, Dr. Nureddin Nebati, Dr. M. Cemil Arslan, Dr. Hasan Taşçı, İhsan Aktaş ve Cihan Aktaş) üstlenmiştir.