Proje kapsamında 323 ailemiz belirlenen 30 fırında ekmek ihtiyaçlarını günlük karşılıyor.

Askıda Ekmek Var

Esenler Belediyesi olarak unuttuğumuz değerleri hatırlatacak önemli bir sosyal projeye daha imza atıyoruz. “Askıda Ekmek Var” projesiyle hayırseverlerin, ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlara yardım etmelerine aracılık ediyoruz.

Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi kültürüne sahip bir millet olarak, yardım etmek isteyen insanların güzel niyetlerle bu isteği yerine gelmekte, hem de yardıma muhtaç sakinlerimizin ihtiyacı karşılanmakta ve bu iyilik projesinin tüm Esenleri kuşatması hedeflenmektedir. Aynı zamanda “Askıda Ekmek Var Projesi” ile ihtiyaç sahibi insanların başkalarına minnet etmek zorunda kalmaları da ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Esenler Ekmeğini Paylaşıyor

Askıda Ekmek Var uygulaması ile maddi durumu iyi olan insanlar, ekmek almak için fırına gittiklerinde kendi alacakları ekmeğin haricinde bir veya daha fazla ekmeğin parasını ödeyerek yardıma muhtaç kişilere küçük de olsa önemli bir katkıda bulunuyor ve bir nevi ekmeklerini onlarla paylaşıyorlar.

Paylaşmak En Güzel Duygu!

PAYLAŞTIKÇA SEVİNEN BİR TOPLUM OLDUĞUMUZU VURGULUYOR.

Proje eşini kaybetmiş veya ayrılmak zorunda kalmış ve geçinmek için ihtiyacı olan başımızın tacı kadınlarımıza, sahipsiz kalmış evlatlarımıza, darda kalmış borçlulara yardım yapmak; öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak, oyuncaksız çocuklara oyuncak almak, evlenecek genç kızlara çeyiz desteğinde bulunmak için vakıf kuran hayırseverlerin varlığını hatırlatıyor. Ayrıca, sel, yangın, deprem, hastalık, fakirlik, borçluluk gibi zaruretlerin giderilmesi, âcizlerin doyurulup giydirilmesi, tedavi ettirilmesi, iş kuracaklara sermaye bulunması, borca mahkûm olanların borcunun ödenmesi için kurulan vakıfların varlığını, bir zamanlar verdiği ile mutlu olan, biriktirdiğini paylaşan, paylaştıkça sevinen bir toplum olduğumuzu hatırlamamızı sağlıyor. Yardım etmek için illaki zengin olmayı beklemeden bir ekmekle dahi olsa yardım edebilme fırsatı sunuyor.

Askıda Ekmek Kardeşliğimizi Tazeleyecek

ŞEHİRDEKİ İNSANLAR BİRBİRLERİNE OLAN KARDEŞLİK DUYGULARINI YENİDEN HATIRLAYACAKLAR.

Bu şehirde yaşayan insanlar birbirlerine olan kardeşliklerini yeniden hatırlayacak. İşte bu Askıda Ekmek Var Projesi, kardeşliğin yeninden tazelenmesine vesile olacak. Fırıncılarımıza “ben ekmek bağışlamak istiyorum” diyerek, Askıda Ekmek Var Projesi’ne destek olabilirsiniz. Proje ile hem ihtiyaç sahiplerinin onuru zedelenmeyecek, hem de hayırseverler ekmeklerini bağışlayarak hiç görmeden yardıma muhtaç olanlara yardımcı olabilecekler. Ayrıca hayırseverlerimiz, bir kişinin daha gönlünde yer edecek ve bir kişiyle daha ekmeğini paylaşmanın hazzını duyacaklar.

Uygulama Nasıl İşliyor?

FIRINLARIMIZ VİTRİNLERİNE “ASKIDA EKMEK VAR” YAZAN ELEKTRONİK TABELA ASIYOR.

Esenler’de veren ellerden alan ellere uzanan hayır köprülerinin kurulmasını hedefleyen Askıda Ekmek Var Projesi’nin çalışma sistemi oldukça basit. Esenler’de bulunan 16 mahallenin her birinde bir fırınımız proje kapsamında vitrinine “Askıda Ekmek Var” yazan elektronik tabelası asıyor. Fırından ekmek alan hayırsever vatandaşlarımız, istediği kadar ekmeğin parasını vererek askıya ekmek bırakabiliyor. Böylece elektronik ekranda o anda, o fırında Askıda Ekmek Var Projesi’nde sahibini bekleyen kaç ekmek olduğu görülebiliyor. Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünce her mahallede belirlenen ihtiyaç sahibi aileler de gidip o fırından ihtiyacı kadar ekmeği alabiliyor. Vatandaşlarımızın Askıda Ekmek Var Projesi’ne gönülden destek vereceklerine inanıyoruz.

Herkes Katılabilir...

ŞEHİRDEKİ İNSANLAR BİRBİRLERİNE OLAN KARDEŞLİKLERİNİ YENİDEN HATIRLAYACAK.

Örneğin; fırına ekmek almaya gelen hayırsever bir vatandaşımız, bir ekmek alıp, 2 ekmek parası vermek suretiyle, almadığı ekmeğin parasını da ihtiyaç sahiplerinin gelip alması için askıda bırakmış olacak. Hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerinin de birbirini görmediği bu yardımlaşma modeli, gösterişten uzak toplumsal fayda oluşturan bir yaklaşımdır. Bu uygulama ile sadece alan el ile veren eli gizliden buluşturmayı, muhtaç kardeşlerini hatırlatmayı hedefliyoruz. Ayrıca Askıda Ekmek Var uygulaması Esenler halkının yardımseverliğini, ortaya koyuyor. Geçmişte yaygın bir şekilde kullanılan ve kültürümüze altın harflerle kazınmış bu yöntem, geçmişin hikâyeleri olmaktan çıkıp günümüzde de hayat buldu. İşte bu köklü kültürümüze sahip çıkılarak süreklilik sağlanmış oluyor. Tüketimde ve yardımlaşmada dengenin sağlanmasına katkı sağlanıyor

Esenler Dayanışmanın Önemini Biliyor!

TOPLUMSAL BİR BİLİNÇ OLUŞTURMAYA KATKI SAĞLAMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ.

Bu proje ile “yardımlaşmanın önemi” bir kez daha vurgulayarak toplumsal bilincin inşasına katkı sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sosyal yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan bu uygulama ile ihtiyaç sahibi kimseler kimden geldiğini bilmedikleri bir ikramla evlerine gönül rahatlığı içinde ekmek götürüyorlar. Yardım yapanı bilmediği için bir nevi tüm Esenler sakinlerinin potansiyel bir hayırsever olabileceği düşüncesi şehrimizin iyilikle kuşatılmasını sağlıyor.

Diğer Projeler