Öneri ve Talep Formu

Dijital kütüphanemizden bugüne kadar 86.000 kişi yararlandı.

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi

Esenler Merkez Camii’nin karşısında bulunan ve arkeolojik kazı çalışmalarının ardından restore edilen kilise kalıntısı metruk bir yapıyı, Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olarak Esenler halkının hizmetine sunduk. Dijital Kütüphane projemiz, San Francisco merkezli ABD’nin önde gelen bilgisayar yazılım firması tarafından “Go Green Innovation Award” yani “Çevre Dostu Teknoloji Ödülü”nü kazandı.

Yaklaşık 5 bin yıl önce Çinli filozof Tien – Lcheu’un mürekkebi icat etmesinden itibaren bilgi; işlenmiş deriden yapılan parşömen kâğıdından ve papirüs adlı bitkiden üretilen kâğıttan yayılarak günümüze kadar ulaştı. Ta ki 1998’de elektronik mürekkep bulunana kadar… İşte o zaman yazı dünyasındaki bütün hesaplar altüst oldu. Artık ne mürekkebe ne de kâğıda gerek kalmadı.

Binlerce kitap küçük bir bilgisayara girdi

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konu çok tartışıldı. “Kitaba dokunulmalı” ve “Kitap kokusunun yerini hiçbir şey alamaz” denildi. Bu tartışmaların haklılık payı vardı elbet, ama dijital mürekkebin sağladığı inanılmaz avantajlar, geleceğe dair büyük umutlar sunuyor ve bilgi toplumu olmanın olmazsa olmazı haline geliyordu. Tüm bu tartışmalar sürerken Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olan “Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi” Esenler’de açıldı. Böylece binlerce kitap küçük bir bilgisayara girdi.

Bilgi Çağında Bilgi Toplumu Oluşturmak

7’den 70’e herkesi okur-yazar haline getirmeyi amaçlıyoruz

Esenler’in göz bebeği olan Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi ile okumayı ve araştırmayı seven tüm vatandaşlarımızı e-kitapla buluşturarak kirli olmayan temiz bilgiye rahat bir şekilde ulaştırıyoruz. Araştırma yöntem ve tekniklerinin etkili bir biçimde kullanıldığı kütüphanede 7’den 70’e herkesi okur-yazar haline getirmeyi hedefliyoruz.

Esenler Belediyesi olarak, dijital kütüphane projemiz ile bilgi çağında, bilgi toplumunda internet okur-yazarlığının davranış ve tutumlarını öğrencilerden başlayarak tüm Esenler halkına ulaştırıyoruz.

Tarihi Bir Kalıntı Bu Kadar Güzel Değerlendirilebilirdi!

Aranan hedef bilgiye kolayca ulaşabilmeyi sağlıyoruz

Dijital kütüphanemizi; arkeolojik kazı çalışmalarının ardından sadece kalıntıları bulunan tarihi bir binayı restore ederek, 2 katlı toplam 475 metrekare alanda hizmet verecek şekilde kurduk. Kütüphanemiz, aynı anda onlarca kişinin yararlanabileceği dijital ortamda hizmet sunuyor.

Proje ile Dörtyol Meydanı’ndaki dijital kütüphane binasının haricinde; Esenler Belediyesi Merkez Binası, Esenler Belediyesi Halk Kütüphanesi, Çiftehavuzlar, Havaalanı, Tuna, Fatih Mahallesi ve Bilgi Evleri’nden de dijital kütüphaneye erişim sağlanarak, Esenler halkının zorluk çekmeden en hızlı şekilde aranan ve istenen bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlıyoruz.

Dünyanın Bilgisine Bir Tıkla Ulaşın

Halkın her kesiminden geniş bir kitleye ulaşıyor

MEB müfredatına uygun e-kitaplar başta üniversite kütüphaneleri olmak üzere, halk kütüphaneleri ve okul kütüphanelerini kapsayan geniş bir içeriğe sahip. 5 bin 500 Türkçe e-kitapla başlayan kitap koleksiyonuna her geçen gün yenileri eklenerek kütüphanemiz zenginleşiyor. Esenler Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nin kullanıcı profili, ilköğretim öğrencisinden akademisyenlere, makine mühendislerinden hemşirelere kadar halkın her kesiminden geniş bir kitleye hitap ediyor.

Herkes İçin Kütüphane

Kütüphanede veri tabanına ulaşım çok kolay!

Dijital kütüphanemizde 1. katta 10 (üçü engelliler için), 2. katta 20 olmak üzere toplam 30 bilgisayar halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Kütüphanede bir kitaba aynı anda otuz kullanıcının hepsi birden erişim sağlayabiliyor; böylece kullanıcılara eşit haklar sunuluyor. Kütüphane veri tabanına ulaşımın kolay olması halkımızı kullanım için teşvik ediyor. Basit arama, akıllı arama ve detaylı aramalarla, menüdeki kategorilerden istenen bilgiye kolayca erişilebiliyor. Böylece bilgisayarı hiç kullanmayan birisi bile en azından e-kitap okuyabilme olanağına sahip oluyor.

İlk Türkçe E-kitap Veri Tabanı

Türkçe içerikli e-kitap veri tabanına sahip Türkiye’nin ilk online kütüphanesi

Hiperkitap; akademisyenler, bilim adamları, öğrenciler ve hiperkitaba ilgi duyan geniş bir yelpazeye hitap eder. Dijital kütüphane, bu yönüyle bilgiye kolay ve hızlı erişimi sağlamak amacıyla hiperlink tarafından geliştirilmiş olan Türkçe içerikli elektronik kitap ve veri tabanına sahip Türkiye’nin ilk online kütüphanesidir.

Avantajları

Kütüphanede veri tabanına ulaşım çok kolay!

  1. Bu proje binlerce Türkçe e-kitap’tan oluşmaktadır.
  2. Kütüphane kullanıcıları binlerce kitaba bu dijital kütüphane ile günün 24 saati erişilebiliyor.
  3. E-kütüphanede; ansiklopediler, sözlükler, imla kılavuzu, atlaslar, biyografiler, 100 temel eser; fen bilimleri, sosyal bilimler, tarih, coğrafya alanında farklı kitaplar; yerli, yabancı klasik öykü ve romanlar yer almaktadır.
  4. E-kütüphane sayesinde zaman, mekân ve uzaklık kavramı ortadan kalkmaktadır.
  5. E-kütüphanede kitaplar kaybolmaz, tozlanmaz ve çalınmaz.
  6. E-kütüphanede herhangi bir kitaba eş zamanlı sınırsız sayıda kişi erişebilir.
  7. E-kütüphane bilgiye erişimde her kütüphane kullanıcısına eşit hak sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar arasındaki dijital uçurum ortadan kalkmaktadır.

Diğer Projeler