Öneri ve Talep Formu

Bilim-teknoloji, kültür-sanat ve spor alanlarında 3.070 gencimizi keşfettik.

Genç Yetenek

Gençlerimizin spor, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanında gelişimine büyük destek sağlayan Genç Yetenek, geleceğe yön veren gençler yetiştiriyor.

Esenler Belediyesi’nin geleceğin fidanlarını keşfettiği Genç Yetenek projesi yarınlara umut dolu adımlar atıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortaklığında gerçekleştirilen proje ile gençlerin, sosyal ilişkilerini, özgüvenlerini geliştirmek, spor, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak, başarılı olanların teşvik edilmesi ve yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamanın yanında etik değerlere sahip, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı, takım çalışmasını bilen bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Etik değerlere sahip, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı, takım çalışmasını bilen genç yeteneklerin keşfedilmesi, kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve izlenmesini hedefleyip yola çıkılan proje kapsamında 1 yıl içerisinde Esenler’de bulunan 7-22 yaş aralığındaki 100 binden fazla gencimiz için spor-sağlık, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanlarında faaliyetler gerçekleştirdik.

GENÇ YETENEK NEDİR?

Spor, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanlarında uzman kadromuz ile Esenler’de yaşayan 7 – 22 yaş arası gençlerimizi yeteneklerini keşfetmek, onları doğru bir şekilde yönlendirmek ve geleceğe sağlam bir şekilde hazırlamak amacıyla okullarda, bilgi evlerinde ve özel etkinliklerde yetenek keşfi ve rehberlik hizmeti sunuldu. Bu hizmet alanında uzman ekipler tarafından yapıldı. Gençlerimizi bilimden kültüre, kültürden sanata, sanattan spora tüm alanlarda yeteneğini keşfettiğimiz ‘şu alanda yeteneğin var, şu alana gidebilirsin’ diyeceğimiz bir yol haritası çıkarttık.

100 BİN GENCE ULAŞTIK

Genç Yetenek projesi kapsamında yapılan taramalarda 14 bin 326 kişiye, spor akademisiyle 600 kişiye, yetenek turnuvalarında 682 kişiye, konservatuvar için 143 kişiye, yetenek parkuruyla 15 bin 329 kişiye, geriye kalan tüm eğitimlerle 5 bin 120 kişiye, seminerlerle 6 bin 148 kişiye, yarışma-çekiliş-canlı yayınlarla 51 bin 250 kişiye ulaştık.

Taramalar

Spor-Sağlık Taramaları: Spora başlama yaşında bulunan yetenekli gençlerimizi tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmesi için rehberlik edebilmek amacı ile 9 bin 473 gencimize bizzat okullarını ziyaret ederek öğrencilerin boy, kilo, el uzunluğu, ayak uzunluğu gibi antropometrik ölçümlerinin yapılmasının yanı sıra mekik ve squat gibi kuvvet testleri, sağlık topu atışı ve görsel refleks gibi fonksiyonel performans testleri, 10 metre ve 20 metre koşusu gibi hız, çeviklik, çabukluk testleri ile flamingo denge testi yaparak sportif yeteneklerini tespit ettik.

Kültür-Sanat Taramaları: Kültür ve sanat alanlarında yetenekli gençlerimizin tespit edilebilmesi için müzikal tarama (Melodik Algı, Ritmik Algı, Müzikal Algı) ve görsel tarama (Resimde Oran-Orantı, Perspektif Çizim) gibi farklı sanat dallarında gençlerimize kültürel yetenek taraması yaptık.

Bilim ve Teknoloji Taramaları: Bilim ve teknoloji alanlarında yetenekli gençlerimizin tespit edilebilmesi için farklı bilim ve teknoloji dallarında uzman bir ekip önderliğinde gençlerimize bilimsel tarama (Yazılım ve Kodlama) yaptık.

Yeteneklerini keşfettiğimiz öğrencilerimizi ilgi ve yetenek alanına göre bilim ve teknoloji kurslarımıza yönlendirerek gelişimlerini takip ve onlara danışmanlık ettik.

2021 yılı içinde ise 2.475 gencimize yeteneklerinin tespiti ve geliştirilmesi için spor, kültür, sanat ve bilimsel taramalar gerçekleştirdik.

 

Programlar ve Seminerler

Madalya Hikâyeleri: 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya alan milli sporcularımızla, 12 etkinlikte ilgi alanlarındaki motivasyonlarının artırılması amacıyla 1.840 gencimizle bir araya geldik.

Tecrübe Paylaşım Toplantıları: Zoom üzerinden yapılan toplantılarda eğitmenler gençlere bilgi, beceri ve tecrübe aktarımı üzerine konuşmalar yapmıştır. 25 etkinlik sonucu toplamda 610 kişilik katılım sağlanmıştır.

Sağlıklı Yaşam Semineri: Yetersiz beslenmenin olumsuz etkileri, kişisel temizlik, hastalıklardan korunma yolları, kaliteli uyku gibi konularda bireylerin yeterli bilgi ve bilinç düzeyine ulaşmalarını sağladık. 40 gencimizle bir araya geldik.

Okuryazar Semineri: Okumaya ve yazamaya teşvik etmek amacıyla okur ve yazarları bir araya getirdiğimiz ‘Okuryazar Seminerleri’ne 54 gencimiz katılmıştır.
Sivil Havacılık Semineri: Türk sivil havacılık tarihi, pilot, hostes ve hava trafik kontrolü konularında bilgi verilen ‘Sivil Havacılık Semineri’nde 35 gencimizle bir araya geldik.

BESYO Seminerleri: Polis Akademisi, bekçilik, spor yöneticiliği ve beden eğitimi öğretmenliğine hazırlık aşamasında olan 1.657 gencimizi 25 seminerde hazırlık şartları konusunda bilgilendirdik.

Spor ve Spor Tarihi Söyleşileri: Geçmişten günümüze kadar uzanan sporun tarihsel süreci içinde yapılan değişiklik ve yenilikler üzerine düzenlenen 5 söyleşiye 265 gencimiz katılmıştır.

Kick Boks Hakemlik Semineri: Türkiye’nin birçok ilinden 150 adayın katılımıyla “Kick Boks Hakemlik Semineri” gerçekleştirdik.

DÂHİleri Tanıyalım: İslam coğrafyasında yetişmiş dünya tarihine yön veren İslam bilim adamlarını tanımak ve tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz 14 adet seminere 480 gencimiz katılım sağladı.

Yetenek Turnuvaları

3×3 Basketbol Turnuvası: “Takımını kur, sahaya in” sloganıyla turnuvamız başlamıştır. Heyecan verici, dinamik ve yenilikçi 3×3 Basketbol, sokak basketbolundan esinlenerek geliştirilmiştir. 57 takım, 258 gencimizle gerçekleştirdiğimiz turnuva sonrasında birinci ve ikinci olan takımlara ödülleri verdik.

Karate (Budokai-Do) İstanbul Şampiyonası: 39 ilçeden yaklaşık 700 sporcu ve 1.000 antrenör, hakem ve seyirci takibi ile toplamda 1.700 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen BUDOKA-İ-DO İstanbul Şampiyonası’nı Esenler Belediyesi Mehmet Öcalan Spor Kompleksi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirdik.

Kempo Türkiye Şampiyonası: 10 ilden 500 sporcu, hakem, antrenör ve seyirciden oluşan 1.200 kişinin katılımıyla Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde gerçekleştirdik.
Budokai-Do Cumhuriyet Kupası: İstanbul geneli Bay-Bayan Minik Yıldızlar klasmanında 40 kulüpten 300 sporcu, hakem, antrenör, seyirci olarak 1.000 kişi ile Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde gerçekleştirdik.

Kung-fu Chinese Kuosho Türkiye Şampiyonası: 10 ilden 400 sporcu, hakem, antrenör ve seyirciden oluşan 1.000 kişinin katılımıyla Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde düzenledik.

Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul Yıldızlar Birinciliği: TSF İstanbul organizasyonu ile belediyemizin ev sahipliğinde Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde 250 sporcu, hakem ve yaklaşık 500 seyirci ile gerçekleşen “İstanbul Yıldızlar Satranç İl Birinciliği Turnuvası”nda dereceye giren sporcularımıza çeşitli hediyeler verdik.

Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul Minikler Birinciliği: TSF İstanbul organizasyonuyla, belediyemizin ev sahipliğinde Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde 280 sporcu, hakem ve yaklaşık 500 seyirci ile gerçekleşen “İstanbul Minikler Satranç İl Birinciliği Turnuvası”nda dereceye giren sporcularımıza çeşitli hediyeler verdik.

PlayStation Turnuvası: Hafta sonları yapmış olduğumuz playstation turnuvaları; 8 mahalle 12 playstation salonu olmak üzere 1.340 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiş, birinci ve ikinci olan gençlerimize ödüller verdik.

E-Spor: Her hafta sonu 4, toplam 16 çevirim içi turnuvada 790 gencimizle Gençlik Merkezi’nde buluşup bir araya gelerek kazananlara çeşitli ödüller verdik.

Kick Boks Siyah Kuşak Sınavı: Sporcu, hakem, antrenör ve seyircilerle birlikte toplamda 1.500 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik.

Yamaç paraşütü: Esenler’de ikamet eden 110 gencimizle Çatalca Ormanlı’da 4 yamaç paraşütü etkinliği düzenledik.

Geziler

Gençlik Kampları: Afyonkarahisar, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’da düzenlenen 11 kamp gezisine 300 gencimiz katılım sağlamıştır.

‘Takımını Seç Geziye Geç’ Etkinliği: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Spor Kulüplerinin stadyumlarına düzenlemiş olduğumuz 7 gezimize 195 gencimiz katılım sağlamıştır.

Gençlik Gezileri: Bursa, Bilecik ve Edirne şehirlerine düzenlemiş olduğumuz 60 gezimize 2.790 gencimiz katılmıştır.

Foto Safari: Gençlerimizin fotoğraf sanatı konusunda bilinçlenmeleri ve bakış açılarını geliştirmeleri amacıyla Bursa Gölyazı’ya 120 gencimizle 3 foto safari gezisi düzenledik.

BESYO Akademi

Spor liseleri, spor akademileri, Milli Savunma Üniversitesi, Bekçilik, POMEM ve PMYO’ların fiziksel yeterlilik sınavlarına hazırlanan gençlerimiz için ücretsiz eğitimler verildi. Eğitimler boyunca, ücretsiz rehberlik, sınavlara ulaşım desteği, malzeme desteği verilmiş olup birçok gezi, seminer, motivasyon programları, kros ve parkurlar düzenlendi. Gençlerimiz eğitim boyunca kişisel antrenörleri ile özel programlar dahilinde çalışmalarını devam ettirdi. Bu çalışmalarda doğru hareket, beslenme ve kişisel antrenörlerin verdiği direktifler eşliğinde eğitim süreci tamamlandı. Gençlerimiz eğitim süresi boyunca sporcu beslenmesi, sporcu psikolojisi, spor ahlâkı gibi konularda uzman isimlerin seminerlerine katıldı.

Projenin birincisinde, BESYO Akademimizi yaklaşık 60 gün boyunca sürdürmüş olup bu süre zarfında yaklaşık 600 gencimize eğitim verdik. BESYO Akademi’de eğitim gören 600 gencimizden 100’ü Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin ilgili alanlarına yerleştiler ve hazırlandıkları sınavlarda başarılı oldular. Ayrıca bekçilik, POMEM, PMYO fiziksel yeterlilik sınavlarına hazırladığımız gençlerimizin de büyük çoğunluğu başarılı olarak hayallerine kavuştu ve geleceklerini inşa etmeye başladı.

POMEM, MSÜ, bekçilik ve üniversitelerin fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlanmak amacıyla faaliyet gösteren proje 2021 yılında 188 gencimizi üniversitelere yerleştirmiştir.

Diğer Projeler