Öneri ve Talep Formu

Bilim Parkı 8.000 m² kapalı alanda her yıl ortalama 6.500 öğrenciyi hem eğitiyor hem eğlendiriyor.

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı

Bilim Parkı’nda her şey oyunla öğrenilecek, bu sayede Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde zorlanan öğrencilerimiz artık daha kolay öğrenecek ve okul başarıları artacak.

Birlik Mahallesi Deprem Parkı’nın içinde yer alan Bilim Parkı, 7-18 yaş aralığındaki öğrencilerimizin eğlenebileceği ve aynı zamanda bilimi öğrenebileceği bir mekan haline getirildi.

‘‘Hem Öğreniyorum, Hem Eğleniyorum’’

Okul müfredatındaki Matematik ve Fen Bilimleri konuları başta olmak üzere kinematik öğrenme yöntemlerine uygun olarak tasarlanan oyun parkımızın içine uygun bilimsel araç ve gereçlerin yerleştirilmesiyle bilimsel prensiplere dayalı öğretim ortamı oluşturuldu.

Türkiye’nin İlk Bilim Parkı

Şehrimizin çocuk sakinleri hem birbirleri ile yeni şeyler öğrenecek hem de güzel arkadaşlıklar kuracak

Birlik Mahallesi içindeki Bilim Parkı, birçok yönüyle bir ilki barındırıyor. 8 bin metrekarelik alana sahip Bilim Parkı, öğrencilerimizin eğlenebileceği ve aynı zamanda eğlenirken bilimi öğrenebileceği bir mekân niteliğinde.

Esenler’in Bilim Adamları Bu Parkta Yetişecek!

İlköğretim öğrencilerimizi bilime teşvik etmek için bilim parkı kurduk

Esenler Belediyesi olarak yine bir ilke imza atarak ilköğretim çağındaki öğrencilerimizi bilime teşvik etmek için ilçemizde Bilim Parkı kurduk. Projeyi, geleceğimiz olan öğrencilerimizi bilime daha fazla özendirmek, onlarda merak uyandırmak ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla hayata geçirdik.

Öğrencilerimize bilim aşkı için bu yaşlarında atacağımız tohum, ülkemizin aydınlık geleceği için çok büyük önem arz edecek.

Bilime Dair Her Şey Bu Parkta

Şehrimizin güzel çocukları birbirleri ile daha iyi kaynaşacak ve daha iyi bir eğitim ortamına kavuşacak

Park, çocuklarımızın bilimi daha çok sevmeleri, ilgi göstermeleri ve öğrenmeleri için tasarlandı. Bilim Parkı kategorilerine göre açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Bilim Parkı Açık Bölüm

Açık bölümde; Araba Kaldırma, Çanak Sistemiyle Ses İletimi, Büyük Güneş Paneli, DNA Sarmalı, Dalga Hareketleri, Planks Kanunu, Değişken Sarkaç, Pisagor Teoremi, Paraboller, Parabolik Yansıma, Periyodik Tablo, Bir Arabanın Çalışma Prensibi ve Newton’un Renk Çarkı’nın yer aldığı oyun parkı ve çeşitli bitkilerden oluşan botanik bahçesi bulunuyor.

Bilim Parkı Kapalı Bölüm

Kapalı alanda; Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji, Astronomi ve Sağlık branşlarına göre ayrılmış sınıflar ve bu sınıfların içinde; laboratuvarlar, müzeler ve ilgili alana uygun bilimsel ekipmanlar yer alıyor.

Her alet ve ekipman kendini anlatacak ve öğrenciler deneme imkânı bulacaklar. Böylece derslik ve laboratuvar kısmında öğrenciler eğitim alarak, çeşitli bilimsel projeleri kolaylıkla ortaya koyabilecek.

Müze Bölümü

Slayt gösterileri ve açıklamalı tabelalar yer alacak

Bilim Parkı’nda bir de müze olacak ve bu bölümde ise; öğrencilerin görerek öğrenebileceği, dikkat çekici eğlence alanları bulunacak. Öğrencileri bilgilendirme amaçlı kurulacak bu bölümde slâyt gösterileri ve açıklamalı tabelalar yer alacak.

Böylece çocuklarımızı sıkmadan çok farklı konulardaki bilgiler en modern tekniklerle öğretilecek.

Botanik Bahçesi

Öğrencilerimiz bitkileri inceleyecek ve büyüme evrelerini takip edebilecek

Botanik Bahçesi ile Esenler’de veya ülkemizde yetişmeyen birçok bitkinin yetiştirilmesi için gerekli altyapı ve mekân sağlanacak. Böylece, öğrencilerimiz bu bitkileri inceleyecek ve büyüme evrelerini takip edebilecek.

Ayrıca, bitkiler üzerine proje yürütülmesine imkân sağlayan altyapısı ile araştırma yapmak ve proje yürütmek isteyen öğrenciler de bu bahçede projelerini rahatlıkla gerçekleştirebilecekler.

11 Bilimsel Araç-Gereç Esenler Bilim Parkı’nda

Bilim Parkı, çeşitli festival ve yarışmalara da ev sahipliği yapacak

Bir yandan çocuklarımıza bilimi sevdirmek ve bilimsel projeleri daha eğlenceli hale getirmek; diğer yandan da fiziğin temel prensiplerini yerinde görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla “11 Bilimsel Araç-Gereç” Esenler Bilim Parkı’nda yerini alacak.

İnsan Gyroskopu, Newton Beşiği, Araba Kaldırma, Kare Tekerlekli Bisiklet, İp Üstünde Bisiklet, Sıcak Hava Balonu, Bernoulli Basketbolu, Uzay Tüpü, Mimar Sinan Köprüsü, Ses Boru Hattı, Büyük Hava Topu aletleriyle çocuklarımız hem öğrenecek, hem de keyifli vakit geçirecekler.

Diğer Projeler