Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2017

ABONE OL

Zulmün Tanıkları Nekbe’yi Anlattı

İsrail Devleti'nin kurulduğu ve işgal edilen topraklardaki 700 bin Filistinli'nin mülteci durumuna düştüğü, Filistinliler'in "Büyük Felaket" adını verdiği Nekbe'yi zulmün tanıkları anlattı.

İsrail Devleti’nin kurulduğu ve işgal edilen topraklardaki 700 bin Filistinli’nin mülteci durumuna düştüğü, Filistinliler’in “Büyük Felaket” adını verdiği Nekbe’yi zulmün tanıkları anlattı.

Kudüs Platformu’nun Esenler Belediyesi’nin desteğiyle, Kudüs’ün işgalinin 50. yılında düzenlediği “Nekbe” paneli, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşti.

50 YILDIR HER GÜN YENİ BİR NEKBE YAŞADILAR

Panelde konuşan 1967 sürgününün şahitlerinden Zekeriya Lütfi Necip, İngiltere’nin Filistin topraklarında manda yönetimi kurduğu andan itibaren “Nekbe”yi yaşadıklarını, 1967 yılında zorla göç ettirildiklerinde 11 yaşında bir çocuk olduğunu ve büyüklerinden de duyduğu zulümlere yıllar içinde şahit olduğunu anlattı.

50 senedir her gün yeni bir “Nekbe”yi yaşadıklarını söyleyen Necip, “Kudüs’ün içindeki yıkıma, Mescid-i Aksa’ya kirli ayaklarıyla girenlere şahit oldum. Yaklaşık 50 senedir, işgal her gün yeni bir Nekbe yaşatıyor. Kudüs’ü boşaltmak için 50 senedir insanları öldürüyorlar ama Allah’ın lütfuyla Kudüs’e ve Filistin’e baş eğdirmeyi başaramadılar. Ben 22 yılımı İsrail hapishanelerinde geçirdim ve şu an İsrail hapishanelerinde 7 bin mahkum var. Hiçbiri zulme boyun eğmiyor. Biz kesin olarak inanıyoruz ki, Filistin davası başarıya ulaşacaktır. Tarih de bize bunu gösteriyor” diye konuştu.

NEKBE, İSRAİL ZORBALIĞININ BİR VESİKASI

Nekbe hadisesinin aslında İsrail’in hangi temeller üzerine kurulduğunun vesikası olduğunu, zorbalığın, terörün ve zulmün, işgalcilerin karakteri olduğunu söyleyen Yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu, “Nekbe’yi ifade eden anahtar, insanlık adına müthiş bir semboldür, insanlığın geleceği açısından semboldür. Çünkü Filistinliler o inanca sahipler. Anahtarlarını, büyük inançla ellerinde tutuyorlar ve döneceklerine mutlak surette inanıyorlar. Filistinliler bir gün evlerine, o topraklara dönecekler” dedi.

BİR GÜN MUTLAKA FİLİSTİN’E DÖNECEĞİZ

Fuad Ez-Zübeyde de ikinci nesil Nekbe mağduru biri olduğunu, çocukluğundan itibaren “Bir gün evimize döneceğiz” sözlerini işiterek büyüdüğünü, bu fikirden hiç vazgeçmediklerini söyledi. Konuşmasında Filistinli mültecilerin mevcut vaziyetine ilişkin bilgilere yer veren Ez-Zübeyde, “BM’nin 194 sayılı mültecilerin evlerine geri dönebileceklerine dair kararına rağmen Filistinliler memleketlerine dönemiyorlar. Müslümanlar, Filistin meselesini sürekli olarak gündemde tutmalıdır. Kamplardaki mültecilere destek olmak durumundayız. Devletler, hükümetler düzeyinde de Filistin meselesinin çözüme kavuşması için çalışmalar yapmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

3 KİŞİYE KUDÜS GEZİSİ

Panele katılan davetlilerden 3 kişi, Kudüs gezisi ile ödüllendirildi. Programın sonunda Esenler Belediyesi Halk Müziği Hocası Ahmet Turan Öztürk, Mavi Marmara için yaptığı bir besteyi seslendirdi. Panel sonunda katılımcılara “AB-RU’larda Su Kasidesi” sergisinin kataloğu hediye edildi.

FİLİSTİNLİLER’İN KANAYAN YARASI: NEKBE

Onlarca yıldır sürgün hayatı yaşayan milyonlarca Filistinli için “Nekbe” (Büyük Felaket) zorunlu göç, yağma ve katliamların simgesi olmaya devam ediyor. Nekbe’den dolayı halihazırda dünyadaki Filistinlilerin yüzde 80’i, mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.

Diğer Haberler