Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Aralık 2019

ABONE OL

Züleyha’dan Farklı Dillerde Türküler

Anadolu ezgilerinin sevilen ismi Züleyha, Esenler'de düzenlenen “Müzikli Söyleşi” programında farklı dillerde okuduğu türkülerle dinleyenleri mest etti.

Türk Halk Müziği sanatçısı Züleyha, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Müzikli Söyleşi” programında sevenleriyle buluştu. Moderatörlüğünü Erdal Şahin’in üstlendiği program, Dr. Kadir Topbaş  Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda ilk olarak Zazaca bir eser okuyan Züleyha, “Ninno”, “Eziz Dostum”, “Gaybana Geceler”, “Gelin Kınası” ve ” Karanfil Deste Gider” gibi çeşitli dillerden ve yörelerden sevilen türkülerle izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

LİVANELİ İLE FİKİRLERİMİZ FARKLI AMA DİLİMİZ AYNI

Sanatçı Zülfü Livaneli’nin mesleğe ilk başladığı zamanlarda kendisinden desteğini hiç eksik etmediğini aktaran Züleyha, “İlk zamanlarda Livaneli’nin şarkılarını söyledim. Dünyaya bakış açılarımız, fikirlerimiz oldukça farklı olsa da, bizim bir ortak dilimiz vardı. Sanat ve müzik bu ortak dildi. Benim etnik kimliğim, Kürt oluşum, O’nun yakın dostunun Yaşar Kemal oluşu ve Yaşar Kemal’in ‘Bu kızı burada harcama.’ diyerek Livaneli’ye verdirttiği bir söz ve Livaneli’nin o sözü yerine getirmesiyle ilk albümüm çıktı. İlk albümüm on dilde Livaneli şarkılarından oluşan “Merhaba”ydı” dedi.

KADINLAR İÇİN ARA GÜLER’İN FOTOĞRAFLARINDAN ALBÜM YAPTIM

2012 yılında duayen fotoğrafçı Ara Güler’le bir ortak çalışma yaptığını da hatırlatan Züleyha, “O’nun fotoğraflarını kullanarak bir albüm çıkardım. Bu çalışma için Mardin’de çalışmayan kadınların hizmet ettiği Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı’yla çalıştım. Vakfın bünyesinde olan kadınlara destek vermek amacıyla iğne oyalı keseler yaptırdım ve albümümü bu keselerde sundum.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler