Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Şubat 2014

ABONE OL

Zor Çocukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Sağlık Buluşmaları programı kapsamında seminer veren Uzman psikolog Aslı Karasaç, çocuklarda davranış bozuklukları ve uyum sorunlarına dikkat çekerek zor çocuklarla baş etme konusunda annelere ipuçları verdi.

Sağlık Buluşmaları programı kapsamında seminer veren Uzman psikolog Aslı Karasaç, çocuklarda davranış bozuklukları ve uyum sorunlarına dikkat çekerek zor çocuklarla baş etme konusunda annelere ipuçları verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ve Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında Uzman psikolog Aslı Karasaç, “Zor çocukla baş etme” konusunda bir seminer verdi.

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa çok sayıda anne ve baba katıldı. Seminerde konuşan Uzman psikolog Aslı Karasaç, çocuklarda davranış bozuklukları ve uyum sorunlarına dikkat çekerek zor çocuklarla nasıl baş edebileceği konusunda ipuçları verdi. Çocukların gelişim sürecinde gösterdiği olumsuz davranışlarının bir amacı olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Karasaç, olumsuz davranışların bilinçli veya bilinçaltında gizlenen davranışlardan kaynaklandığını belirtti. Çocuklarda olumsuz davranışa sebep olabilen her ne varsa önceliklerin bu davranışların sebebinin ortaya çıkartılması gerektiğini ifade eden Psikolog Karasaç, ilgisiz ve sevgisiz kalan çocukların olumsuz davranışlara yönelebileceğini dile getirerek çocukların ilgi ve sevgi ihtiyacının anne ve babaları tarafından karşılanmasının önemli olduğunu vurguladı. İlgi, güç, intikam ve yetersizlik duygularının çocuklarda olumsuz davranışlara neden olduğunu anlatan Karasaç, “İlgi, bir çocuğun en temel ihtiyacıdır” dedi.

ÇOCUKLARINIZLA İLGİLENİN

Anne ve baba ilgisinden yoksun kalan çocukların davranışlarında problemler yaşandığını belirten Karasaç, anne babalara tavsiyelerde bulunarak, “Çocuklarınızla ilgilenin. Çocuklarınız neyi iyi yapıyorsa onları ödüllendirin. Bu ödül, onların başını okşamak, öpmek de olabilir ya da aferin demekle de” dedi.

Davranış bozukluklarına yol açan temel nedenin kaygı olduğunu söyleyen Karasaç, var olma, birey olma ve ait olma gibi duyguların çocukların davranışlarına da yansıyacağını söyledi.

Anne ve babalara öneriler de veren Karasaç, “Sorunu ortadan kaldırmaya çalışmayın. Soruna yol açan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın” dedi.

Diğer Haberler