Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Mayıs 2012

ABONE OL

Zamanı Kuran Kadınlar

Esenler Belediyesi tarafından her Cumartesi düzenlenen “Esenler Buluşmaları”nın bu haftaki konuğu Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan oldu. Eraslan, “Zamanı Kuran Kadınlar” başlığı altında Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Fatıma’nın hayatlarından kesitler anlattı.

Esenler Belediyesi tarafından her Cumartesi düzenlenen “Esenler Buluşmaları”nın bu haftaki konuğu Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan oldu. Eraslan, “Zamanı Kuran Kadınlar” başlığı altında Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Fatıma’nın hayatlarından kesitler anlattı. En değerli varlıklarımız olan ve dinimizde de cennetin onların ayakları altında olduğu vurgulanan annelerimiz için kutlanan günün anlam ve önemi münasebetiyle bu hafta “Esenler Buluşmaları”nda, Sibel Eraslan katılımıyla, İslam tarihinin en önemli kadınları arasında yer alan Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Fatıma, konuşuldu. Son 10-12 yılını bu dört önemli kadınla ilgili yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla geçirmesinden dolayı her gününün anneler günü gibi geçtiğini anlatarak konuşmasına başlayan Eraslan, İslam toplumunun ilk doğuş ve zorluk günlerindeki annelerinin Hz Hatice ve Hz. Fatıma olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdürdü. Hakkında araştırmalar yaptığı ve kitaplar yazdığı Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Fatıma’nın her birinin öne çıkan bir özelliği olduğunu ve tüm kadınların, onların bu özelliklerinden yola çıkarak kendilerini yetiştirmeleri gerektiğini vurguladı. Hz Hatice’nin, ikramın ve infakın en güzel örneği olduğunu söyleyen Eraslan, “ Hz. Hatice çok zengindi. İlk Müslümanlara uygulanan ambargo döneminde O, tüm varlığıyla Müslümanlara yardımcı oldu. Vefat ettiğinde ise üzerinde yamalar içinde tek bir elbisesi vardı.” diyerek Hz Hatice’nin yardım ve dayanışma konusundaki hassasiyetini anlattığı yaşanmış olaylarla gözler önüne serdi.

HZ FATIMA MERHAMETLİ BİR ANNEYDİ

Eraslan konuşmasına, annelerin ve hatta tüm kadınların çocuk yetiştirme konusundaki tutumlarını belirleme noktasında nasıl bir yol izleyeceklerine dair gerekli tüm bilgileri Hz Fatıma’nın hayatında bulabileceklerini anlatarak devam etti.“ Hz Fatıma hayırlı bir evlat, sabırlı bir yol arkadaşı ve aynı zamanda merhametli bir anneydi” diyen Eraslan,  Hz. Fatıma’nın hayatının herkese örnek bir deneyim olabileceğini ifade etti. Hz Fatıma’nın çocuk yetiştirme konusundaki örnek tutumları hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra Hz Asiye’nin doğurmadığı halde öz evladıymış gibi büyük bir özen ve hassasiyetle yetiştirdiği Hz Musa’dan bahsederek yetimlerin önemine ve doğurmadan da gerçek anne olunabileceğine değindi. Son olarak babasız çocuk yetiştirmenin her dönemde zor olduğundan bahseden Eraslan, bu noktada da örnek alınması gereken ismin Hz. Meryem olduğunu açıkladı. Hz Meryem’in o dönemde idamla yargılandığını ancak günümüzde de pek değişen bir şey olmadığını söyleyen Eraslan, “ Hz Meryem çok zekiydi. Dönemin İlahiyat Fakültesi’nde binlerce kişi arasından sıyrılarak okulunu birincilikle bitirmiştir. Hatta peygamberimiz, Hz Fatıma’yı aklı Meryem’e benzeyen kızım diye severdi” diyerek Hz Meryem’in zekâsı ve zorlu imtihanı hakkında bilgiler vererek konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler