Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Nisan 2013

ABONE OL

Zabıtaya ‘stres Yönetimi’ Dersi

‘Stres Yönetimi’ konusunda Esenler Belediyesi zabıtalarını bilgilendiren Doç. Dr. Orhan Erdem, iş yükü fazla olan meslek gruplarının daha stresli olduğunu belirterek, kolluk hizmeti yapanların strese girme ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi.

‘Stres Yönetimi’ konusunda Esenler Belediyesi zabıtalarını bilgilendiren Doç. Dr. Orhan Erdem, iş yükü fazla olan meslek gruplarının daha stresli olduğunu belirterek, kolluk hizmeti yapanların strese girme ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi.Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, vatandaşlarla belediye personeli arasındaki iletişimi daha etkin kılabilmek için personele yönelik düzenlediği hizmet içi eğitim seminerlerine devam ediyor. Eğitim seminerleri kapsamında son olarak Doç. Dr. Orhan Erdem, Esenler Belediyesi Zabıta Müdürlüğü çalışanlarını ‘Stres Yönetimi’ konusunda bilgilendirdi. Esenler Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Erdem, stresle başa çıkmanın yöntemlerini anlattı.DAHA STRESLİSİNİZ

Stresin, vücudun verdiği normal bir reaksiyonu olduğunu söyleyerek seminerine başlayan Erdem, “Anormal olan, stresin kişiyi kontrol altına almasıdır” dedi. Görev, rol, fiziksel ve sosyal çevre, ekonomik durum, sağlık durumu gibi faktörlerin strese neden olduğunu belirten Erdem, bu faktörlerin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini ifade etti. “Sizler gibi kolluk hizmeti yapanların strese girme ihtimali daha fazla” diyen Erdem, özellikle iş yükü fazla olan meslek gruplarında stresin daha çok görüldüğünü açıkladı.Stresin fiziksel, duygusal ve davranışsal bakımdan çeşitli belirtileri olduğunu aktaran Erdem, “Stres, yakın çevreyi ve bütün toplumu etkiler” diye konuştu. Stresi yönetmek için düşünce ve aktivitelerin olumlu yanlarını ortaya çıkarmak gerektiğini belirten Erdem, planlı, ferah bir ortamda yaşayan ve rollerini karıştırmayan insanların ruh yapılarının daha sağlıklı olduğunu söyledi. “Ruh, bedeni etkiler” diyen Erdem, ruhu sağlam olan bir insanın bedeninin de sağlam olduğunu sözlerine ekledi.Erdem, dinleyenlere stresle başa çıkabilmek için aktivitelere katılmalarını, kendilerine bir uğraş bulmalarını, iyimser ve hoşgörülü olmalarını, fırsat buldukça seyahat etmelerini, egzersiz yapmalarını, yediklerine dikkat etmelerini ve öğlen uykularını aksatmamalarını tavsiye etti. Seminer, Erdem’in Zabıta Müdürlüğü çalışanlarından gelen soruları da cevaplandırmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler