Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mart 2021

ABONE OL

YUNUS’UN İLAHİLERİ NEFES KESTİ!

Esenler Belediyesi bu yılki Yunus Emre Kültür Sanat Sezonu'na özel "Yunus'un Nefesi" adlı programı izleyicilerle buluşturdu. Program, Esenler Kültür Sanat Youtube kanalında canlı olarak yayınlandı.

Sanat yönetmenliğini Enes Yıldırım’ın üstlendiği programda, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Mim Kemal Öke konuk olarak yer alırken programın sunuculuğunu Nur Haktan gerçekleştirdi. Haktan, program boyunca çeşitli şiirler seslendirdi.

 

ÖNCE KENDİ KİTABINI OKU!

 

Yunus Emre’yle alakalı birçok bilginin menkıbeler üzerinden alındığına işaret eden Öke, “Menkıbeler, bizim tarihçiler tarafından bir kenara atılır ve sahih kaynaklar olarak bilinmez. Ancak bu menkıbeler bizim insan telakkimizi, evren tasavvurumuzu en iyi anlatan pınarlardır” dedi. Öke, tasavvufla ilgilenenlerin kendisine “Hangi kitabı okuyalım?” diye sorduğunu işaret ederek, “Ben de ‘önce kendi kitabını oku. Kendi kitabını okurken de ilahi dinle’ diyorum ki incelsin” ifadelerini kullandı.

 

YUNUS BİR DERVİŞTİ

 

Programda dervişlik konusuna da değinen Öke, şunları kaydetti: “Hakiki derviş, gerçekten de samimiyetiyle devrilmiş olmayanlardır. Nice şeyhler biliriz devrilmiştir. Hakikaten Yunus, kendisini nice mürşit zannedenlerin çok ötesindedir. Gönlünde Allah aşkıyla yaşadığından dolayı O’na hep derviş tabirini kullanırım. Bu ne güzel tevazudur. Kendini bu ne sırlamaktır. Özellikle de devrimizde bu çok gerekli olan bir şey.”

 

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sona eren programda Enes Yıldırım, aralarında “Merhaba”, “Kalanlara Selam Olsun”, “Allah’ın Habibi” ve “La İlahe İllallah”ın bulunduğu birçok ilahi seslendirdi.

Diğer Haberler